Jak upéct pravé staročeské zázvorky | recept
Jak upéct pravé staročeské zázvorky | recept. Nadýchané zázvorky jsou cukrovím, ze kterého na nás dýchá atmosféra Vánoc našich babiček. Škoda je, že dnešní hospodyňky je připravují ze sušeného zázvoru a citrónové kůry. Ale jestli chcete vědět, jak chutnaly ty původní staročeské babiččiny zázvorky z čerstvého zázvoru a citrónové šťávy, vyzkoušejte následující jednoduchý recept na toto skvělé vánoční cukroví.
Diskuze k článku
Přidat komentář
dobrý den, formičku-vykrajovátko na zázvorky tady mají v článku o zázvoru - jak využívat zázvor, je to právě ted na hlavní straně. http://www.jaktak.cz/jak-v-domacnosti-vyuzivat-zazvor.html
ale ty vykrajovátka jsou v každé sadě, nebo se ted před Vánocemi dají koupit všude na trzích. Ještě je jednoé zázvotkové - taková zahnutá formička, po vnější straně boulovatá. Určitě to znáte. ;=))))
Moje babička prášek do pečiva na zázvorky používá.
proč by nepoužívaly, :-D
místo prášku do pečiva patří amonium seženete jej v Normě lepší naskočí
Naše babičky prášek do pečiva používaly. Kypřící prášek do pečiva je používán od konce 19. století. Už v prvních letech po první světové válce byl naprosto běžně a levně k mání. jmenoval se například "chytrá hlava" (do pečiva). ano, "hlavička" doktora oetkea. takže prášek do pečiva do zázvorek dávaly už babičky dnešních sedmdesátníků. a jak tady už bylo řečeno, používalo se rovněž amonium (cukrářské kvasnice) nebo soda bicarbona. margita
přikláním se k pani Beránkové, zázvorky mají svůj vlastní tvar a jsou skoro bílé, poněvadž je příprava
těsta zcela odlišná. Začíná se třením vajec a přidáváním dalších ingrediencí. Pak se zpracovává teprve
na vále a vykrajuje specifickou formičkou, kterou do dnešního dne po mamince vlastním i současně i
recept.
Velmi pekne vam dakujem za recept.Prosim vas aky tvar ma mat formicka na Zazvorniky,vedeli by ste mi povedat?vdaka.
Velmi pekne vam dakujem za recept.Prosim vas aky tvar ma mat formicka na Zazvorniky,vedeli by ste mi povedat?vdaka.
Dělala jsem je loni a chce to víc zázvoru, dvě lžičky na tolik mouky jsou opravdu málo.Ale mě nezměkly, dala jsem do krabice i to jablko a stejně zůstaly tvrdé.Ale jsou výborné i tvrdé.:-)
Dělala jsem je loni a dvě lžičky zázvoru na tolik mouky je opravdu málo, chce to určitě dát aspoň jednou tolik.Ale mě nezměkly, zůstaly tvrdé, ačkoliv jsem do krabice to jablko přidala.
Ale byly i tak výborné!
To jste se asi zbláznili! Copak naše babičky používaly prášek do pečiva????
Úžasný recept - právě jsem vytáhla z trouby první várku a jsou fantastické :-] Měla jsem z prvního pokusu trošku strach, ale zbytečně - jsou skvělé. Některý sice moc nenaskočily, ale i jako sušenky chutnají perfektně. Mám jen pocit, že toho zázvoru tam klidně mohlo být víc, byly by pikantnější. Díky moc za perfektní tip! :-]
Tak já nevím, postupovala jsem podle receptu a bez mixéru se mi rozumné těsto, které by se dalo vyválet, nepodařilo uhníst, těsto bylo tvrdé a lepivé a ani manžel to nedokázal... :)
no já teda nevím - mám taky recept po babičce (dělám je pravidelně), a nikdy se nezdobily ani nenatírali - mají být téměř bílé a hlavně mají svůj specifický tvar. Ta fotka mi nepřijde na zázvorky
Ano, tvar opravdu má smysl dodržet. ...tradice + při jídle přece hrají všechny smysly...prostě to k tomu patři. . Formičku jsem letos v pohodě koupila v (českých) domácích potřebách, dokonce ve dvou velikostech, jsem vždy pro menší cukroví...děkuju za recept, pekla jsem hned (sušila mírně asi 1 hod na 100) a placka byla 1 mm, dala jsem o lžičku čerstvého zázvoru víc,, jsou výborné a štiplavé křupavé. Jak já je znám, vždy byly bez polevy, světloučké, připomínaly vyšší piškoty, takže jak píše paní Beránková, měl by se určitě žloutek třít (jako na piškot) ...... zázvorky jsou nostalgickou krásnou vzpomínkou na babičku.