Jak umýt topení
Litinové topení žebrového typu je charakteristické pro panelákové domy, ale je osvědčené a stále oblíbené jako dobrý zprostředkovatel tepla nejen v panelácích. Pokud se o něj pečuje, čas od času přeci jen vyžaduje natření proti korozi, vydrží několik desítek let. Horší je to s jeho údržbou a mytím pro jeho nerovný a členitý povrch. Možná máte nějakou strategii jak na to, pokud ne, třeba vám tahle pomůže.
Co je potřeba
- hadr
- čistící saponát
- kartáč
- štětka na nádobí
- voda
- papírový karton
- vysavač
Nejprve topení vysajte Mezi žebra tohoto topení se s hadrem jen tak nedostanete. Vemte vysavač (ten je snad v každé domácnosti), má různé nástavce, tak vyberte nějaký vhodný, nejlepší je zakřivený a s ním se dostanete do všech mezer a zákoutí, což by jste rukou a hadrem nedokázali a prach všude vysajte.
Dlouhý hadr je nejlepší Použijte hadr namočený v saponátovém roztoku, hadr musí být dostatečně dlouhý. S malým hadříkem nepochodíte. Tento hadr protáhněte každým žebrem, chyťte i za druhý konec a pohyby rukou, jako když pilujete ruční pilou, umyjete jednotlivá žebra.
Štětka na mytí lahví je perfektní Existují různé kartáče a čističe na mytí topení, ale vězte, že nejlepší je obyčejná štětka na mytí lahví. Dá se s ní dobře manipulovat, můžete si ji ohýbat podle potřeby. Štětka, namočená v saponátu a vodě, vám může promáčet koberec nebo podlahu , je dobré si pod topení rozložit igelit, aby jste předešly nepořádku, který by jste si mohli způsobit. Za topení je osvědčené dát při mytí papírový karton, abyste si nezamazali zeď.
Sprej na čistění trouby Ve speciální prodejně, třeba OBI, si kupte sprej na čistění trouby, nechte půl hodiny působit a nějakou tou štětkou (buď speciální na radiátory nebo již zmíněnou štětkou na lahve), pak topení vyčistěte. Pod radiátor opět dejte kartonový papír. A stejná rada – nejdřív vysajte vysavačem.
Diskuze k článku