Jak udržovat vztah s exmanželem/manželkou
Při rozvodu nikdo neumírá. Lidé, kteří jím prošli, se tedy nadále stýkají a mohou udržovat kontakt. To platí, i když exmanželům není tato situace příjemná, ale žijí například oba v jednom menším městě nebo na vesnici. Zde je několik základních rad, jak spolu korektně vycházet a zbytečně se přitom nespálit.
Nepodceňujte tento vztah v případě společného rodičovství
Pokud z Vašeho společného manželství vzešly nějaké děti, o které společně pečujete, vztah s Vaším ex-manželem/kou bude hrát ve Vašem dalším životě důležitou roli. Proto tento vztah v žádném případě nepodceňujte. Vyhněte se proto zejména pomluvám a dalším formám „házení špíny“ na Vašeho/Vaši ex-manžela/ku před společnými známými, i když máte pocit, že by si to zasloužil/a.
Oddělte nový vztah od starého
Striktně oddělte manželství od ex-manželství. Nyní již nejste ve společném intimním svazku a nemůžete mít na ex-partnera/ku podobné nároky, jako v manželství. Nehrajte proto na city a zdůrazněte věcnou stránku tohoto vztahu. Stejně tak ex-partner/ka nemůže mít na Vás nějaké citové nároky. Uvědomte si, co od sebe navzájem potřebujete (např. společná péče o dítě, rozdělování si věcí z manželství, společní známí), a podle toho svůj vztah zařiďte.
Pozor na nadstandardní vztah
Ani v případě bezproblémového, kamarádského rozvodu není ani pro jednu stranu dobré pokračovat v pseudo-manželství a přílišné důvěrnosti i po rozvodu. Chodit spolu na večeře, kde se budete vzájemně svěřovat, může rychle vést k opětné citové závislosti jednoho na druhém. Tato závislost však nemusí být opětována a je pro oba ex-manžele dost nepříjemné, když jeden z nich stále tajně doufá v návrat ke starému uspořádání. To vede k nerovnováze v jejich pomanželském vztahu, zvláště pak když závislý exmanžel nemá stálého partnera a druhý z rozvedeného páru ano. Takovéto tajné „doufání“ navíc znemožňuje či alespoň výrazně komplikuje cestu k novému plnohodnotnému partnerskému vztahu.
Zapomeňte na staré křivdy
V případě komplikovaného dlouhého rozvodu je oddělení manželského a po-manželského stavu snad ještě důležitější než v případě rozvodu bezproblémového. Pokud potřebujete udržovat vztah kvůli dětem, je bezpodmínečně nutné zakopat válečnou sekeru a v zájmu dětí se domluvit. Neustálé vytahování starých křivd nejen, že nikomu nepomůže, ale – stejně jako nadstandardní vztah – komplikuje cestu k novému partnerskému vztahu. Obojí totiž ztěžuje přijetí nové po-rozvodové životní situace.
Standardizujte vzájemnou komunikaci
V komunikaci se držte věcných témat, která jsou pro Vás aktuálně důležitá. To se týká zejména péče o děti a jejich výchovy či volby budoucí školy, nebo placení výživného, oslav svátků apod. Pro tento účel je vhodná nějaká forma pravidelného setkávání (např. při předávání dětí), kde tato témat budete společně probírat. Zanedbání této komunikace může vést ke zbytečným konfliktům a nedorozuměním, které se pak přenáší i na děti.
Scházejte se v neutrálním prostředí
V případě komplikovanější komunikace s Vaším ex-manželem/kou se spolu scházejte v neutrálním prostředí, kdy nikdo nebude mít převahu, a které nebude citově spojeno s Vaším předchozím životem. To Vám může ušetřit spoustu nervů. Ve veřejném prostředí kavárny není takové riziko vypuknutí hádky a věcné řešení je tak podstatně přístupnější.
Dejte přednost telefonu a mailu
Pokud nepomáhá ani neutrální prostředí a vztahy jsou stále protknuty konflikty a hádkami neváhejte omezit komunikaci na telefon, mail či sociální sítě. Není vhodné posílat si nelichotivé vzkazy po dětech.
Nenechte se terorizovat
V žádném případě se nenechte manipulovat ani jinak citově vydírat. Ať už se takováto snaha děje skrz děti či připomínáním starých dobrých časů, nezapomínejte, že jste rozvedení a k vašemu ex-manželovi/ce nemáte žádné povinnosti a jste dva svobodní lidé.
Diskuze k článku