Jak udržovat a vyčistit brýle
Dioptrické brýle nejsou levnou záležitostí. O tom se sami přesvědčují všichni, kteří je musí nosit. Aby nám dioptrické brýle sloužily co nejdéle a nemuseli jsme investovat do nových, stačí dodržovat pár zásad. Dioptrické brýle udržujme v čistotě a čas od času si je nechme pospravovat také v optice. Jak dioptrické brýle udržovat a čistit?
Co je potřeba
mikrotenovou utěrku na brýle
Starší poškrábaná skla a dioptrické brýle už neslouží tak, jak by měly? I zde platí pravidlo, že prevence je na prvním místě. Některé nečistoty z méně přístupných míst odstraníme běžným tekutým mýdlem (ale velice malé množství) a pod tekoucí vlažnou vodou. Horká voda dioptrické brýle poškozuje, poškozuje se i antireflexní vrstva. Jestliže nečistoty nelze odstranit, neužíváme sílu, ale navštívíme nejbližší optiku. Ty dnes nabízejí vyčištění brýlí ultrazvukem zdarma.
Dioptrické brýle nikdy neodkládáme skly dolů, obzvlášť ne na tvrdou podložku. Největším rizikem je zmíněné poškrábání, které vám v žádné optice už neopraví.
Dioptrické brýle vyžadují jemné čištění. Papírový kapesník nemusí skla poškodit hned, je však pro čištění skel zcela nevhodný a tuto variantu čištění skel ihned vylučte. Třením papírového kapesníku vznikají na povrchu skel drobné oděrky a škrábance. Ty se nejen vlivem teplot zvětšují. Dioptrické brýle mohou být po roce užívání zcela znehodnocené a je třeba koupit nové. K čištění používejte výhradně mikroténové utěrky, které zakoupíte v každé dobré optice. Stejně tak nejsou vhodné ani kusy oblečení - jako rukávy, trička apod. Pokud jsme investovali už tolik peněz do brýlí, investujme těch sto korun do kvalitního mikroténového hadříku.
Zní to jako klišé, ale zabraňte styku brýlí s barvami, lakem a jinými chemickými prostředky.
Nevystavujte své dioptrické brýle náhlým změnám teplot, nízkým a ani vysokým teplotám (například u radiátoru nebo v autě). Materiál se poškozuje a oprava (v některých případech není možná) vyjde pak na nemalé peníze.
Po delším užívání se nám stane, že dioptrické brýle jsou uvolněné a sklouzávají nám z nosu. V takovém případě postačí dotažení šroubků v kloubu brýlí. Nemáme-li doma tak malé šroubováčky, stačí zajít do optiky, kde vám obvykle šroubky dotáhnou zdarma. Zabere to jen pár minut čekání.
Při odkládání brýlí použijeme pouzdro. V optice jej pořídíme od 50 Kč. Drobná investice, které budeme děkovat, když si nechtíc na brýle sedneme nebo nám spadnou ze stolu.
Jestliže nám vypadne sklo, nesnažme se ho do obroučků nasadit sami. Jednak proto, že pokud se nám to podaří, účinek je krátkodobý, a jednak proto, že se skla dnes vyrábějí z lehčených materiálů a snadno nám v ruce prasknou.
Diskuze k článku