Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat zeleninový boršč | recept

Jak udělat zeleninový boršč | recept

Recept na zeleninový boršč s červenou řepou. Zeleninový je rychlejší, a také výrazně levnější varianta pravého ruského boršče. Přesto lze zeleninový boršč připravit tak, aby se od svého masového originálu lišil jen nepatrně – vlastně jen absencí masa. Nabízíme recept na zeleninový boršč, který není náročný – časově, finančně ani technologicky.

1

Boršč je hustá polévka jemně sladkokyselé chuti, v níž je určující složkou vařená červená řepa. Dalšími surovinami jsou brambory, syrové bílé nebo červené zelí, kořenová zelenina, cibule, případně i červené fazole (v originálním nebývají). Pravý ruský (ukrajinský) boršč se nezahušťuje, což ale českým zvyklostem moc nevyhovuje, proto se někdy v našich podmínkách přidává trocha jíšky, moučného másla nebo zátřepky.

2

Oloupeme a na kostičky nakrájíme syrovou červenou řepu. Ve zvláštním menším hrníčku ji v osolené vodě se lžicí octa uvaříme do poloměkka. Když bychom červenou řepu nesehnali – což je někdy možné – lze také použít nakládanou řepu v sladkokyselém nálevu.

3

Ve velkém hrnci na polévku zpěníme na lžíci sádla nebo dvou lžicích oleje dvě nadrobno nakrájené cibule. Přidáme jednu větší mrkev nakrájenou na kolečka, malou petržel a kousek celeru nakrájené na drobné kousky. Přidáme k cibuli, orestujeme a zalijeme vývarem nebo vodou.

4

Oloupeme a na kostky nakrájíme čtyři střední brambory. Čtvrt hlávky bílého zelí nakrájíme na tenké nudličky. Můžeme použít i zelí červené, nebo oboje. Zelí a brambory dáme vařit k zelenině. Přidáme tolik vody, aby byla zelenina jen potopena, abych zbytečně nevařili „kotel“ vody.

5

Přidáme dva bobkové listy, pět celých pepřů, pět kuliček nového koření a lžíci soli. Uvaříme do poloměkka.

6

K téměř uvařeným bramborám nalijeme uvařenou červenou řepu s vodou, ve které se vařila. Doplníme vodu, aby celková hustota odpovídala tomu, jak máme rádi hustý boršč. V této fázi můžeme přidat jednu plechovku červených fazolí i s nálevem (nebo přidat fazole, které máme uvařené v mrazáku – celkem asi 200 gramů).

7

Zeleninový boršč promícháme, necháme znovu provařit. Ochutnáme a dochutíme solí, octem, malým množstvím cukru, případně troškou mletého pepře. Vyndáme bobkový list a nové koření (budou plavat na povrchu. Pepř asi nevylovíme, musíme s ním počítat, že se objeví v některé porci.

8

Protože našim zvyklostem vyhovuje zeleninová polévka trochu zahuštěná, můžeme zeleninový boršč zahustit dvěma lžícemi jíšky, zátřepkou z dvou lžic hladké mouky a vody nebo moučným máslem, které vytvoříme ze dvou lžic mouky a kousku másla. Provaříme.

9

K zeleninovému boršči nabízíme zakysanou smetanu (někdo to nemá rád, tak ať si každý smetanou poslouží podle své chuti).

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články