Jak udělat špenátovou polévku | recept
Jak udělat špenátovou polévku | recept. Dva recepty na špenátovou polévku. Připravit špenátovou polévku je velice jednoduché. Ale kdo nemá s vařením moc zkušeností, potřebuje pro první vaření špenátové polévky alespoň rámcový návod. Úplným kuchařským začátečníkům proto nabízíme recept na špenátovou polévku, a to ve dvou variantách. Jedna z nich je vhodná i pro lidi s bezlepkovou dietou. Do druhé připravíme trochu neobvyklou vložku.
Co je potřeba
1. varianta:
špenátový protlak
2 brambory
cibule
máslo nebo rostlinné máslo
drůbeží vývar
4 stružky česneku
mletý pepř
muškátový ořech
smetana
2. varianta:
špenátový protlak
2 lžíce hladké mouky
2 lžíce másla nebo olej
cibule
4 stroužky česneku
2 vajíčka
sůl, pepř, muškátový ořech
2 dcl mléka nebo 4 lžíce smetany
I když bývá zvykem v receptech na špenátovou polévku zdůrazňovat, že je na její přípravu nejlepší čerstvý špenát, praxe je trochu jiná. Čerstvý špenát je sezonní zelenina, a krom toho se na našem trhu se objevuje tak málo, že když jej seženeme, „pošetříme“ si jej na nějakou specialitu. Na špenátovou polévku úplně postačí zmražený špenátový protlak. Jeho kvalita je standardní, vytýkat lze jen tu vyšší, tu menší obsah vody, což ale na chuti neubere. Kupujeme čistý protlak, bez nějakých přídavků (třeba smetany), které nutně znamenají i další přidané konzervanty.
Na bezlepkovou špenátovou polévku budeme potřebovat špenátový protlak, dvě brambory, cibuli, máslo nebo rostlinné máslo, drůbeží vývar, česnek, mletý pepř, muškátový ořech a smetanu. Cibuli nakrájíme na drobné kousky a dozlatova osmažíme. Přidáme čtyři nasekané stroužky česneku, trochu orestujeme (česnek se snadno připálí), zalijeme půl litrem drůbežího vývaru nebo vodou, přidáme dvě oloupané nahrubo nastrouhané brambory a uvedeme k varu.
Když jsou brambory měkké, přidáme balíček špenátového protlaku. Nemusíme rozmrazovat, rozmrazí se varem. Pak odstavíme z plotýnky a ručním mixerem rozmixujeme. Kdybychom neměli žádný mixér, musíme brambory propasírovat sítem, není to nijak pracné. Rozmixovanou směs podle potřeby naředíme vývarem nebo vodou, aby měla polévka zahoustlou konzistenci.
Dáme znovu na plotýnku, přivedeme k varu. Dochutíme solí, bílým nebo když nemáme tak černým mletým pepřem a nastrouhaným muškátovým oříškem (asi na špičku nože). Podáváme se sladkou smetanou, kterou dáme na stůl zvlášť, aby si každý posloužil podle své chuti. Nebo půl kelímku sladké smetany vlijeme do polévky na závěr. Tato polévka je vhodná i pro lidi s alergií na lepek.
Jiná varianta špenátové polévky: Budeme potřebovat špenátový protlak, hladkou mouku, máslo nebo olej, cibuli, česnek, dvě vajíčka, sůl, pepř, muškátový ořech, trochu mléka nebo smetany. Na dvou lžicích másla zesklovatíme cibulku, přidáme dvě vrchovaté lžíce hladké mouky a usmažíme zlatou jíšku. Na závěr přidáme nasekané čtyři stroužky česneku a trochu orestujeme.
Přilijeme tři čtvrtě litru drůbežího vývaru nebo vody, za stálého míchání přivedeme k varu, pak stáhneme teplotu a necháme asi deset minut vařit. Přidáme balíček špenátu, počkáme až se rozmrazí, znovu asi pět minut provaříme. Dochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem. Nakonec do polévky přidáme buď trochu mléka (asi 2 dcl) nebo smetany (4 lžíce) a vmícháme jeden nebo dva žloutky. Pak už nevaříme. Tuto polévku nemusíme mixovat, leda bychom měli rádi skutečně hladké polévkové krémy.
Ze zbylých bílků usmažíme trochu nezvyklou vložku do polévky. Do bílků nasypeme tolik hladké nebo polohrubé mouky, aby vzniklo husté, ale ještě tekuté těstíčko. Trochu přisolíme. V pánvi rozehřejme trochu másla nebo oleje. Těstíčko nalijeme do pevnějšího igelitového sáčku, odstřihneme růžek. Do vřelého oleje vymačkáme těstíčko v různých tvarech: kroužky, „žížaly“, hrášek… Tvary usmažené po jedné straně obrátíme a hned pánev odstavíme. Vyjmeme na ubrousek, aby vysál přebytečný tuk.
Diskuze k článku