Jak udělat omáčku z fazolového lusku | recept
Jak udělat omáčku z fazolového lusku | recept. Omáčka z fazolového lusku patří k rychlým typicky letním jídlům, protože, i když se může připravovat i fazolek nakládaných nebo zmrazených, z čerstvých fazolových lusků chutná nejlépe. A fazolové lusky jsou k mání jedině v létě. Omáčka z fazolového lusku je pro svou nutriční hodnotu vhodná i při různých odlehčovacích a šetřících dietách. Jak udělat omáčku z fazolového lusku? Přinášíme několik tipů.
Co je potřeba
kuchyňské vybavení
suroviny podle návodů
Čerstvé fazolové lusky mají energetickou hodnotu asi 130 kilojoulů (31 kilokalorií) ve sto gramech, což je dobrá zpráva pro lidi hlídající si energetických příjem. Dále mají vysoký obsah vlákniny, proto jsou vhodné při problémech s vyprazdňováním, nemocech tlustého střeva a podobně. Pro nízký obsah sacharidů jsou zelené fazolky vhodné i pro diabetiky.
Při nákupu zelených fazolek dáváme pozor, aby byly lusky křehké – poznáme to podle zlomení lusku (měl by se snadno zlomit). Dále prohlížíme celkový stav nabízeného zboží – především aby mezi fazolovými lusky nebyly lusky nahnilé. Pro vaření omáčky počítáme asi deset deka lusků na osobu, ale musíme počítat s nějakým odpadem. Pro čtyři porce proto obvykle kupujeme půl kilogramu zelených fazolových lusků.
Lusky nejprve kuchyňsky očistíme: řádně omyjeme a propláchneme proudem vody, zbavíme lusky obou konců a tuhého vlákna, které spojuje lusk, odstraníme poškozené části a nařežeme na kousky, jaké chceme v omáčce mít. Krájíme vždy několik lusků najednou (pro urychlení práce). Používáme široký ostrý nůž, který položíme špičkou na prkénko a dále jím pracujeme jako „řezací pákou“. Pak to jde velmi rychle.
Při vaření omáčky si vždy nejprve vytvoříme cibulový základ – zpěníme cibuli na tuku. Při vaření pro nemocné nebo dietáře dáváme maximálně čtyřnásobek povoleného tuku (vaříme čtyři porce). Cibuli necháme jemně zezlátnout. Jestliže nám na nějakém tom „joulu“ nezáleží, můžeme do cibulového základu přidat libovou slaninu, uzené nebo jakostní uzeninu. Nebo můžeme základ obměnit drceným kmínem a mletou paprikou (na omáčku paprikovou).
Na cibulový základ nasypeme nakrájené fazolové lusky, osolíme, orestujeme a zalijeme vodou, aby byly lusky ponořené. Pod pokličkou při mírném ohni dusíme asi osm až deset minut. Pak omáčku zahustíme. Na bílou omáčku použijeme zátřepku z mléka, kyselé smetany a hladké mouky. Na omáčku paprikovou použijeme zátřepku ze sladkého mléka a mouky nebo z mléka a sladké smetany (je tučnější, takže není pro dietu vhodná). V případě použité uzeniny či masa můžeme udělat omáčku hnědou – tehdy ji zahustíme jíškou nebo ve vodě rozmíchanou moukou na sucho praženou.
Bílou omáčku ochucujeme bobkovým listem a novým kořením nebo čerstvým či nakládaným koprem. Paprikovou omáčku jen solí a paprikou (může být i trocha pálivé). Hnědou omáčku dochutíme solí, mletým pepřem, libečkem či utřeným česnekem. Protože používáme jen čerstvé potraviny, nebudeme si kazit „zdravý“ pokrm žádným dochucovadlem typu masox. Fazolová omáčka je výtečná právě pro lahodnou chuť fazolek, kterou průmyslová dochucovadla přehluší.
Diskuze k článku