Jak udělat květákovou polévku s bramborami | recept
Květáková polévkami s bramborami se obvykle připravuje zahuštěná a poměrně hutná. Proto se květáková polévka s bramborami často podává jen s pečivem jako lehčí samostatné jídlo. Ale každý nemá hutné polévky rád. Jak udělat květákovou polévku s bramborem v klasické i odlehčené variantě? Nabízíme dva způsoby přípravy květákové polévky.
Co je potřeba
- kuchyňské zařízení a vybavení
- květák
- další suroviny a koření podle receptu
Zahuštěnou květákovou polévku s bramborami vaříme hlavně v chladnějších dnech, kdy je naše tělo připraveno přijímat a trávit energeticky náročnější potravu. Hustá květáková polévka s bramborami nám přijde k chuti jako teplá přesnídávka (na výletech, při turistice, při těžší, manuální nebo venkovní práci). Nebo zapraženou květákovou polévku s bramborami vaříme na oběd, k němuž jako hlavní chod chystáme sladké nebo méně vydatné jídlo.
Květákovou polévku s bramborami, ale bez zásmažky, vaříme v horkých letních dnech či k sytému a vydatnému hlavnímu chodu. Nezapražená květáková polévka s bramborami je vhodná pro lidi s odlehčovací nebo redukční dietou, pro lidi s nesnášenlivostí lepku (celiakií) a pro diabetiky.
Surovinami pro květákovou polévku s bramborami jsou: základní kořenová zelenina, středně velký květák, oloupané syrové brambory, cibule. Dále můžeme použít například brukev, kousek bílého zelí, česnek, sterilizovaný nebo čerstvý mladý hrášek, několik zelených fazolových lusků či jinou sezonní zeleninu. K zahuštění budeme potřebovat hladkou mouku, máslo, a nebo hrubou krupici.
Připravíme si koření. Základním kořením pro vaření květákové polévky je muškátový květ. Dále se k dochucení květákové polévky s bramborami používá černý mletý pepř, někdy majoránka. Kdo má rád exotické chutě, může květákovou polévku dochutit špetkou kurkumy, karí nebo mletého sušeného zázvoru.
Začínáme vařit. Cibuli nasekáme na drobno a dáme zezlátnout na dvě lžíce rostlinného oleje, másla nebo rostlinného másla. Nakrájíme jednu větší mrkev, malou petržel a malý kousek celeru. Dáme do hrnce k cibuli a společně opékáme. Osmaženou zeleninu zalijeme litrem vody. Čtyři brambory nakrájíme na stejnoměrné kostky a dáme vařit k zelenině. Když máme dostatek zeleniny, můžeme přidat i kousek nebo malou nakrájenou kedlubnu nebo trošku na drobné proužky nakrájeného bílého zelí.
Připravíme si květák. Z bílé růžice vyřízneme košťál a růžici rozebereme na drobné dílky (aby nám zůstaly úhledné malé růžičky). Košťál zbavíme tuhých vláken a nakrájíme na drobné kousky. Když jsou brambory téměř měkké, nasypeme do polévky nasekané košťály. Asi po pěti minutách varu přidáme růžičky květáku.
Má-li být polévka zahuštěná, připravíme si ze dvou lžic másla (nebo oleje) a dvou vrchovatých lžic hladké mouky světlou jíšku. Přidáme ji do polévky hned poté, co jsme dali vařit bílé květáčky. Jíšku prováříme asi pět minut (což je i doba postačující pro var květáku). Pak polévku dochutíme solí, květem nebo muškátovým oříškem, mletým pepřem, případně stroužkem drceného česneku a majoránkou.
Jestliže nebudeme květákovou polévku s bramborami zahušťovat (odlehčená varianta), můžeme spolu s pokrájenými košťály do vývaru přidat jedno velké nasekané rajče, několik pokrájených fazolových lusků. Po chvíli varu přidáme bílé růžičky a několik vzrostlejších snítek libečku, který dodá silné a plné aroma. Kromě libečku okořeníme květem, a nebo česnekem a špetkou zázvoru, případně karí kořením (na špičku nože).
Diskuze k článku