Jak udělat cuketovou pomazánku | recepty
Jak udělat cuketovou pomazánku | recepty. Cuketová pomazánka je velice chutná a také zdravá pochoutka. Kdo nemá cuketu zrovna v oblibě, bude určitě překvapen cuketovou pomazánkou, kterou můžete namazat na pečivo a ihned pojídat, nebo ji sterilizovat a uskladnit na zimní období, kdy přijde tato zeleninová pochutina k duhu. Recept na cuketovou pomazánku čtěte krok za krokem dále.
Nejlepší cukety k výrobě cuketové pomazánky jsou velké s dobře vyzrálými semínky a žlutou vlákninou. Po opláchnutí je třeba cuketu rozkrojit po délce i šířce. Semena a vlákna se vydlabou a jednotlivé kusy se slupkou dolů naskládají na pečicí plech.
Cukety se pečou asi při 180°C doměkka. Je možné je péci i ve vhodné nádobě.
Po upečení a úplném vychladnutí cuket se vydlabe rozpečená hmota, která se pak rozmixuje na hladkou kaši.
Do vzniklé hmoty pak tenkým pramínkem přiléváme olej až mixovaná hmota začne houstnout. Ještě za mixování přidáme kávovou lžičku soli a trošku pepře.
Jako další ingredience pro výrobu cuketové pomazánky můžeme použít pevné rajče, které rozsekáme na kousky, čtyři stroužky česneku utřené na prkénku nebo prolisované a jednu menší cibuli nakrájenou nadrobno. To vše vmícháme do rozmixované hmoty. Důležité je tyto přísady připravovat zvlášť předepsaným způsobem, neboť například rajče by bylo mixováním na kaši.
Jinou variantou přípravy cuketové pomazánky je například recept, kdy necháme nahrubo nastrouhanou cuketu dusit do změknutí na olivovém oleji. Přebytečnou šťávu pak slijeme, cuketu ochutíme solí a pepřem. A cuketová pomazánka je hotová.
Po dokončení obou variant cuketové pomazánky se osvědčilo uložit pomazánku z cuket do lednice na několik hodin, aby ztuhla. Je možné ji i sterilizovat v malých sklenkách od přesnídávky a použít, když zrovna nemáme čas připravovat rychlou večeři, nebo přijdou nečekaní hosté.
Nejlepším podkladem pro cuketovou pomazánku je topinka, protože například chléb se většinou trošku rozmočí, což není zrovna chutné. Cuketová pomazánka může být i výbornou náhradou tradičního „tataráku“. Dobrou chuť!
Diskuze k článku