Jak správně vybírat přízi na pletení
Řada pletařek, které s tímto hobby teprve začínají, bývá bezradná, pokud jde o výběr vhodné příze. Tu lze rozdělit podle několika kritérií, zejména dle materiálu, síly jehlic, které se používají, nebo s ohledem na to, co přesně chceme uplést. Jiná příze se použije na jemnou dětskou čepičku, odlišná na pánský svetr s norským vzorem nebo na nadýchaný dámský nákrčník s velkými oky. Jak se tedy v přízích zorientovat a vybrat tu vhodnou?
V první řadě jde o to, pro jaký materiál (a projekt) se rozhodneme. Existují přírodní vlákna, jako je angora, merino, alpaca a další, jejichž předností je, že se dají použít pro celoroční modely. Je to dáno jejich vlastnostmi, zejména termoregulační schopností. To znamená, že v zimě zahřejí a v létě se postarají o odvod přebytečné vlhkosti (potu). Asi nejjednodušší je rozhodnout se, co chceme uplést, a podle toho vybrat vhodný materiál, tedy postupovat současně. Nutno počítat s tím, že tyto materiály bývají obecně dražší.
Kdybychom chtěli příze roztřídit podle původu, tak zjednodušeně lze říci, že existují ty z přírodních vláken, z umělých vláken a nakonec příze směsové – ty obsahují v různém poměru obě předcházející.
U jednotlivých přízí je dobré nastudovat si, jaká úskalí na nás čekají při jejich údržbě a během nošení. Některé příze tvoří žmolky, jiné se po častém nošení a praní natáhnou do délky. Liší se i v elasticitě, tedy pružnosti. Jsou příze, které jsou hladké, kluzké a chladí, další mají jemné chloupky, a ty mohou přecitlivělou pokožku dráždit. Někdy koupíme přízi lehoučkou jako vánek, jiná je relativně těžká.
Příze se liší nejen co do původu materiálu, ale i délky návinu na klubíčku. Ta se prodávají o různé hmotnosti. Nelze tedy koupit „šest klubíček“, jak je v jednom konkrétním návodu, pokud celkový návin (délka příze v metrech, spotřebovaná na pletený výrobek) a velikost jehlic nesouhlasí. Jestliže změníme jeden jediný parametr, výsledek už bývá odlišný. Proto je nutné při změně materiálu vycházet z údajů na etiketě a přizpůsobit skutečnou spotřebu, tedy to, co koupíme, původnímu zadání.
Velikost jehlic je také zásadní parametr. Příze silnější zpracováváme na jehlicích, které jsou tlustší a jsou označeny vyšším číslem. Naopak s těmi tenkými pleteme na drobnějších jehlicích, aby očka nebyla příliš veliká. Výrobce obvykle doporučuje na přadénku vhodnou velikost jehlic, spotřebu na vybraný druh výrobku a také udává, kolik ok a řad je třeba k upletení vzorku o velikosti 10x10 cm.
Zároveň je dobré mít na zřeteli, že každá z pletařek mívá jiný styl pletení. Někdo očka hodně utahuje, jiná plete spíše volněji. I to se může odrazit na celkové spotřebě příze a velikosti pleteného modelu.
Tipy
- Nekupujte zbytečně přízi, která se vám sice líbí, je ve výprodeji za dobrou cenu, ale nemáte zatím jasno, na co ji použijete. Může se stát, že ve finále zjistíte, že vám jedno, dvě přadýnka chybí, takže ji odložíte stranou.
- Inspirujte se nejrůznějšími návody, kde bývá uvedena spotřeba – vhodné pro začátečnice, jimž chybí odhad.
- Kupte si raději o něco více příze – neuvádíme, kolik klubíček, protože jak již bylo uvedeno, liší se návinem a také tím, zda jsou o hmotnosti 25 g, 50 g, 100 g nebo jiné.
- Nekombinujte příze, které mají odlišnou tloušťku nebo diametrálně jiné složení. Pletenina nebude vypadat dobře a mnohem hůře se bude udržovat (jinak pereme a sušíme akryl, jinak stoprocentní merino).
Diskuze k článku