Jak správně krmit štěně | rady
Jak správně krmit štěně | rady. Budoucí majitelé chlupatého štěkající miláčka řeší mnoho věcí: pelíšek, hračky, loužičky na koberci, ale zapomínají, že ze všeho nejdůležitější je dobře vyvážená strava ve správném množství. Kvalitní start života dokáže předejít mnoha problémům.
Co je potřeba
kvalitní krmivo
Jídelníček pro psa
Sestavení jídelníčku pro psa a obzvláště pro štěně je velmi složité. Správný poměr, tuků, bílkovin a dalších důležitých látek je životně nutný pro efektivní vstřebávání některých vitamínů a minerálů. Například vápník potřebuje k dobrému ukládání fosfor, kterého ale musí být „tak akorát.“ Příliš málo či mnoho fosforu naruší proces výživy a pejsek bude ve stáří trpět osteoporózou, problémy s klouby a dalšími neduhy. A toto pravidlo platí i pro další výživové prvky. Nejlepší je proto koupit kvalitní krmení ve formě granulí. Šetřit se rozhodně nevyplácí. Bílkoviny získané z masokostní moučky rozhodně nemají stejnou výživovou hodnotu jako bílkoviny získané z poctivého masa. Velkou chybou je také dodávání jakýchkoli výživových doplňků (tvarohu, vitamínových preparátů apod.). Zde opět dochází k narušení rovnováhy v přijímané potravě. Jestliže pejskovi něco chybí, veterinář to velmi brzy odhalí a doporučí správný postup. Nejrůznější pamlsky jsou samozřejmě dovoleny, ale v rozumném množství.
Kdy a jak krmit a přikrmovat
Štěňatům se první potrava podává ve věku 3 - 4 týdnů. Nový majitel si pejska obvykle převezme o čtyři týdny později, kdy by už štěně mělo mít zažité základní stravovací návyky. Jde především o frekvenci krmení. V tomto období vyžaduje pejsek malé přísuny potravy 4 - 5x denně. Mezi 3. a 5. měsícem postupně snížíme krmení na 3 - 4 dávky za den a po šestém měsíci můžeme potravu ustálit na dvě porce denně. U malých plemen můžeme postupně přejít i na jednu porci krmení denně, u středních a velkých plemen dodáváme potravy 2x denně minimálně po dobu prvních dvou let nebo i po celý život.
Krmení štěněte musí mít řád
Někteří chovatelé doporučují odebrat pejskovi misku s nesnědenými granulemi po deseti minutách a další porci donést až v určený čas. U některých psů to ale vede k hltavosti a zažívacím problémům, takže tuto techniku nelze všeobecně doporučit. Bezprostředně po krmení nebereme pejska ne dlouhé procházky ani s ním příliš nedovádíme, pokud to on sám nevyžaduje. Hodinka klidného trávení je to nejlepší pro spokojené zažívání vašeho miláčka. Pamatujte si, že jakmile si pejsek zvykne na jednu značku krmiva, není dobré ji měnit. Psí trávení se totiž změnám přizpůsobuje velmi pomalu.
Tipy
Někdy se může stát, že pes granule zhltá a pak je vyzvrací. Je to normální. Tělo se tak brání příjmu nezpracované potravy. Takové granule neuklízejte, pejsek si je nejspíš za několik chvil posbírá sám. Je-li vám tento pohled nepříjemný, odejděte do jiné místnosti. Bohužel, většinou s tímto problémem nelze nic dělat. Někteří pejsci jsou prostě takoví.
Diskuze k článku