Jak si vyrobit domácí likéry | tipy a triky
Předchůdci dnešních likérů byla ochucená vína, která vyráběli již Římané a Řekové. Koncem 13. století se do Evropy dostala technika destilace a první likéry se začaly vyrábět ve 14. století. Kvůli vysoké ceně cukru byly dostupné jen bohatším vrstvám jako luxusní nápoj. S nástupem kolonialismu cukr zlevnil a likéry se staly dostupnější všem.
Dnešní likéry musí podle směrnic EU obsahovat minimálně 15 % alkoholu a 100 g cukru na 1 litr. Při domácí výrobě samozřejmě předpis nemusíte dodržovat. Udělejte si domácí ovocný nebo bylinný likér podle vlastních pravidel a chutí. Článek vám poradí, jak na to. Výroba likérů je na rozdíl od výroby vína snadná.
Základní ingredience domácího likéru
Lihovina
Běžným, avšak drahým řešením je použití vysokoprocentního lihu (k dostání v lékárnách a obchodem s alkoholem). Líh musíte zředit vodou, abyste docílili obvyklého obsahu alkoholu v likéru. Dobrý likér snadno vyrobíte i s běžně dostupnými 40% alkoholy, např. vodkou, pálenkou, brandy, koňakem či rumem, v zásadě lze použít jakýkoli druh lihoviny. Upřednostňujte ale čisté alkoholy bez chuti, aby vynikla vůně a chuť výchozí suroviny.
Alkohol by měl ladit s vůněmi a chutí ingredience, z níž likér vyrábíte. Likéry s ovocem nebo bylinkami se vyrábějí s vodkou nebo obilnou pálenkou. Smetanové likéry zase s brandy, koňakem či rumem.
Sladidlo
K výrobě likéru je zapotřebí i sladidlo – cukr nebo med. Bílý cukr se přidává do likérů, u kterých je důležitá barva, protože hnědý cukr likér zbarví, příkladem je třeba domácí meruňkový. Hnědý cukr se přidává do likérů z tmavších druhů ovoce (trnky, borůvky, ostružiny), kromě barvy likéru dodá lehký karamelový akcent. Med má vlastní, celkem výraznou chuť, a proto i výsledná chuť likéru jím bude ovlivněna. Med je sladší než cukr, je nutné upravit dávkování (zpravidla jen asi ¾ množství cukru).
U některých likérů se doporučuje kandys cukr.
Každé ovoce je jinak sladké, proto množství přidávaného cukru při výrobě likérů je individuální podle cukernatosti základní ingredience.
Aroma
Chuť likéru dodá použitá základní ingredience: ovoce, bylinky, květy, koření aj. Likér se připravuje macerací výchozí suroviny, při níž se uvolňuje barva, chuť a vůně.
Likéry se rozdělují na:
Ovocné a bylinné likéry potřebují 6–8 týdnů macerace, výroba smetanových je záležitostí zhruba půlhodiny.
Do likérů se obvykle přidává i koření na podporu a zvýraznění chuti. Nejčastěji celá skořice, vanilka, hřebíček, badyán, citrusová kůra aj.
Voda
Voda je zapotřebí, pokud likér vyrábíte z vysokoprocentního lihu. Abyste dosáhli požadované koncentrace alkoholu, líh musíte ředit vodou.
Základní recept na likéry
Následující recept je velmi obecný, receptura i technologie přípravy se upravuje podle druhu použitého ovoce nebo bylinky. Některé ovoce potřebuje cukru více, jiné méně. Lihovinu vybírejte tak, aby doplnila aroma i chuť ovoci či bylinkám v základu.
K domácí výrobě likéru budete potřebovat:
- 500 g ovoce
- 300 g cukru
- 700 ml alkoholu
- vhodné koření
Technologie přípravy:
- Ovoce, cukr, alkohol a koření vložte do sklenice a uzavřete dobře těsnícím uzávěrem.
- Postavte na teplé místo asi na 4–8 týdnů.
- Směs přefiltrujte a podle potřeby upravte.
- Hotový likér naplňte do lahví a uskladněte v chladu a temnu.
Rady a tipy:
Likér by měl po dobu macerace stát na teplém slunném místě, teplo a slunce urychluje proces. Některé bobulovité ovoce však na slunci ztrácí barvu, likéry z nich nechte v temnu. Stačí láhev zabalit nebo vložit do krabice.
Diskuze k článku