Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si udržet dobrou náladu

12. Březen 2020
Jak si udržet dobrou náladu

Nálada, ta vrtošivá dáma, dokáže pěkně potrápit nás, potažmo i naše okolí. Někdy k tomu přispěje hormonální nerovnováha, jindy řehtající úřední šiml nebo nevrlá prodavačka v obchodě. Ale když už se daří, máte úsměv na líci a je vám dobře, stojí za to udělat maximum, aby tento stav trval co nejdéle. Pojďme se podívat na to, čím dobrou náladu podpořit a jak si ji udržet.

1

Fyzická aktivita

Že nemáte čas cvičit? Nemusíte se do ničeho nutit, stačí dát prostor nejpřirozenějšímu pohybu ze všech – chůzi. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a náročnost snadno přizpůsobíte svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Pravidelná chůze má prokázaný pozitivní vliv na vaše srdce i mysl a pomůže vám i k lepšímu spánku. Je vhodné pořídit si aktivní vložky do bot, které dodají oporu nožní klenbě a zabrání případným bolestem zad. Pokud chcete své počínání dovést k dokonalosti, navštivte specializovanou školu chůze, kde vám ukáží správnou techniku.

Výbornou alternativou je také chůze s holemi, tzv. Nordic walking. Více se dozvíte v článku Jak na nordic walking zde.

2

Pečujte o své přátele

Některé přátelské vazby časem slábnou, ale byla by škola je nechat zcela vychladnout. Vezměte si proto k ruce adresář a fotografie, třeba i ty ze základní školy. Kolik let už jste se neviděli? Nebylo by hezké uspořádat třídní sraz nebo svolat alespoň tu starou „holčičí/klučičí partu“? S vyhledáváním dávných přátel vám pomohou sociální sítě nebo můžete pátrat přímo ve škole, která vás spojovala.

3

Zdravá strava

Nemusíte se rovnou živit zpěvem ptactva a ranní rosou. Zkuste nakoupit potraviny v místním bio obchodu a připravit si ovocný salát plný vitamínů. Rozdíl v chuti oproti běžně kupovanému ovoci je patrný a příjemně vás překvapí.

BANÁNY
Jsou skvělým zdrojem přírodních sacharidů a tím i zdrojem energie. Banány obsahují vitaminy A, B, C a stopové prvky draslík, hořčík, vápník a železo. Důležitý pro dobrou náladu je především draslík, který snižuje krevní tlak, napomáhá okysličování krve a tím přispívá k odstranění únavy a navození pocitů pohody. Doporučuje se konzumace zralých a žlutých banánů.

OVESNÉ VLOČKY
Ovesné vločky obsahují vitaminy B, E dále stopové prvky draslík, hořčík a vápník. Ovesné vločky obsahují hlavně vlákninu a živiny, které jsou cenným zdorjem energie a výbornou prevencí proti únavě a stresu. Opět obsahují draslík, který napomáhá k odstranění únavy a navození pocitů pohody. Ovesné vločky mají nízky glykemický index, což znamená, že energie v nich obsažená se uvolňuje postupně a pozvolna do krevního oběhu v podobě sacharidů. Tímto ovesné vločky stabilizují hladinu krevního cukru. Ovesné vločky můžeme označit za skvělé přírodní antidepresivum.

SEZAMOVÁ A SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA
Slunečnicová semínka jsou zdrojem vitaminů B a E, obsahují stopové prvky fosfor, hořčík, vápník a železo. Slunečnicová semínka jsou lehce stravitelná. Pomáhají proti únavě, stresu, nervozitě, protože mají vysokou nutriční hodnotu a jsou skvělým zdrojem energie. Sezamová semínka jsou bohatá na obsah bílkovin, vlákniny a sacharidů, obsahují stopové prvky draslík, fosfor, hořčík, měď, vápník, železo a zinek. Sezamová semínka jsou vhodným zdrojem energie.

BROKOLICE
Brokolice bývá často značována za superpotravinu. Brokolice obsahuje vlákninu, vitaminy A a C, betakaroten, kyselinu listovou, draslík. Brokolice je výborný antioxidant a podporuje obranyschopnost organismu, protože posiluje imunitu a snižuje hladinu volných radikálů v těle. Brokolice je skvělý zdroj energie, pomáhá nám zvládat stres.

NAKLÍČENÁ SEMÍNKA
Naklíčená semínka obilovin nebo luštěnin jsou velmi cenným zdrojem energie. Náklíčená čočka, cizrna, mungo nebo hrách obsahují vitaminy B a E a kyselinu listovou, minerální látky jako draslík, hořčík, fosfor.
Naklíčit můžete také slunečnicová a lněná semínka.

MANDLE
Mandle obsahují draslík, fosfor, hořčík, železo, dále obsahují bílkoviny a zdraví prospěšné tuky. Mandle jsou vhodné pro podporu činnosti nervového systému, jsou skvělé v boji proti únavě a stresu.
 

Tipy

Poradit vám potraviny, které jsou zdrojem vhodných a zdraví prospěšných látek, není těžké. Se stravou pro duši už je to složitější, tu v housce u stánku nekoupíte. Za takový duševní fastfood by se však daly považovat knihovny a knihkupectví. Nebojte se požádat personál o pomoc s výběrem, kvalitní dílo nejen příjemně naladí, ale ještě si rozšíříte obzory.

Lidé jsou jako zrcadlo. Navzdory všem škarohlídům, zkuste se dnes na někoho vědomě usmát a uvidíte, co se stane.

Autor: mosna
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů | rady a tipy. Pokud si občas jen tak sednete ke stromu a relaxujete, možná se Vám již stalo, že jste se po chvíli cítili…
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady. Léto máme spojené se sluníčkem, krásnou přírodou, dovolenými, ale v poslední době také čím dál více s alergiemi.…
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy. Meditace by se v dnešní době měla stát nedílnou součástí dne. Tato technika vám mimo jiné pomůže vyrovnat sv…
Jak poznat dobrého zubaře
Jak poznat dobrého zubaře
Návštěva zubaře není většinou oblíbenou záležitostí. Pokud však chcete o svůj chrup dobře pečovat, měli byste svého stomatologa vídat pravidelně, nejl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.