Jak si rozdělit domácí povinnosti v 21. století
Doby, kdy všechno v domácnosti dělala žena, jsou dávno pryč. Dnešním trendem partnerských vztahů je, že si partneři pomáhají jak v domácích pracech, tak s výchovou dětí. Jak si ale práci rozdělit, aby břemeno starostí opravdu neleželo jen na jednom partnerovi? Důležité je především si stanovit rozdělení prací trvale tak, aby to oba partneři dělali pravidelně. Nejvhodnější je si povinnosti sepsat, protože si určitě jednotliví partneři nebudou všechno pamatovat. Podle jakých kritérií tedy domácí práce rozdělit?
podle stráveného času V úvahu můžete vzít množství času, který tato činnost odhadem zabere. Ke každé činnosti na papíře se může dopsat odhadovaný počet hodin. Výsledně to může vypadat tak, že jeden partner může mít více činností, které zabírají týdně srovnatelně času jako jedna aktivita, které se věnuje týdně druhý partner.
podle toho, co vás baví Je možné, že partnera baví více luxování, zatímco partnerka miluje vaření. Nebo je to naopak. Bylo by nejlepší, kdybyste si domácí práce rozdělili tak, aby oba dostali na starost povinnosti, které je i baví. Nejde to samozřejmě vždy, ale pokud je to alespoň trochu možné, bude to pro oba příjemnější.
podle toho, co jste schopni dělat Pokud je váš partner/ vaše partnerka dobrý/á v elektronice, zatímco vy jí tolik nerozumíte, bylo by hloupé, abyste se o veškerou elektroniku v domácnosti starali vy. Stejně tak pokud bude váš partner/vaše partnerka slabší ve vaření, a tak ho/ji k tomu nenuťte.
podle situace V životě jsou samozřejmě situace, kdy pravidla neplatí. Mohou nastat období, kdy váš partner/vaše partnerka potřebuje, abyste některé jeho/její činnosti vykonávali za ní/něho, protože toho je na ní/něm moc. Dejte si ale pozor, aby to pak už netrvalo do konce života.
Varování
Neřiďte se každým kritériem zvlášť, ale všemi dohromady. Můžete začít bodem dva a tři a poté posčítat čas podle bodu jedna a případně přidat nebo ubrat určité činnosti.
Diskuze k článku