Jak si naplánovat pečení vánočního cukroví
Jak si naplánovat pečení vánočního cukroví | kalendář vánočního pečení. Naplánujte si přípravu cukroví na celý prosinec. Taky si každý rok říkáte, že příští rok už si pečení vánočního cukroví lépe naplánujete? Tak nyní k tomu máte ideální příležitost. To, že si vytvoříte plán a pečení cukroví si rozložíte do průběhu celého prosince, vám ušetří spoustu nervů a času. Výsledek navíc bude mnohem lepší, než když veškeré pečení necháte na poslední chvíli.
Pojem vánoční cukroví je totiž velmi široký a skrývá v sobě velké množství druhů cukroví. A každé potřebuje k tomu, aby bylo dokonalé, jiný čas pečení, a především jiný čas na odležení. Trvanlivost některých druhů cukroví se počítá na týdny, jiné musíte zvládnout připravit pár dní před konzumací.
Před samotným pečením i nákupem surovin si vytvořte plán. Řekněte si, kolik druhů cukroví a v jakém množství chcete péct. Budete trhat rekordy, péct desítky druhů a pak zásobovat celé příbuzenstvo, nebo se spokojíte s pár kousky ke kávě? Vzpomeňte si na předchozí roky, jestli jste po Vánocích řešili, co se zbytky, nebo vám některé druhy došly příliš brzy.
Vše si pište. V ideálním případě si vytvořte tabulku, ať už ručně, nebo na počítači. Lépe se vám tak bude nakupovat i plánovat pečení. Tomu se můžete věnovat postupně. Když mu každý den věnujete pár minut, vyhnete se dlouhým hodinám v kuchyni pár dní před Vánoci. A ještě jeden malý tip: zapojte do pečení celou rodinu. Příprava cukroví nemusí být jen na vás, loupat ořechy, vykrajovat či mazat marmeládou zvládnou jak vaše děti, tak i tatínek.
Jako první se vrhněte na perníčky
Přípravu cukroví si rozdělte během celého prosince. Pro ilustraci použijeme jako milníky adventní neděle, nic vám ale nebrání připravovat si jednotlivé suroviny, těsto či se pustit do pečení v jakýkoliv den v týdnu.
Tři až čtyři týdny před Vánocemi je čas na cukroví, které potřebuje nejdelší dobu ke změknutí, a to jsou perníčky. Lze si připravit i takové perníčky, které jsou měkké ihned po upečení, ty pak můžete připravit i pár dní před Štědrým dnem. Perníčky tak pečte o prvním adventním víkendu. Připojit k nim můžete také tradiční máslovou štolu.
Druhý adventní víkend ve znamení křehkého cukroví
Změknou a zvláčnět musí také cukroví z křehkého těsta. Vanilkové rohlíčky, linecké cukroví a pracny z kakaového těsta tak přijdou na řadu zhruba 14 dní před Vánocemi. Pozor, slepování lineckého případné i jiných druhů si nechte na později. Marmeládou sice nic nezkazíte, ale čas jakýchkoliv jiných krémů přijde později.
Týden před svátky se pusťte do sněhového těsta
Třetí adventní víkend je ideální pro přípravu cukroví z těsta, které obsahuje jen bílky. Tedy kokosky, makronky, pusinky a další. Také se můžete pustit do slepování již upečených druhů cukroví marmeládou, případně čokoládou.
Vánočku na poslední chvíli
Pokud se budete držet plánu, zjistíte, že pár dní před Štědrým dnem už máte vlastně hotovo. Zbývá už jen nepečené cukroví, tedy vosí hnízda, včelí úly, jakkoliv jim doma říkáte, dále pak kuličky různých chutí nebo čokoládové lanýže. Připravte také krémy a náplně obsahující máslo, tuk, mléko či smetanu. Cukroví s nimi uchovávejte v chladu.
Do pečení vánočky se pusťte až na poslední chvíli. Chcete-li ji mít na Štědrý den k snídani, třiadvacátého je ideální termín k pečení. U vánočky platí, že čím čerstvější je, tím lépe.
Skladování cukroví
S tím, že se do pečení pustíte i několik týdnů před Vánocemi, souvisí i nutnost správného skladování. Nejlepší pro cukroví, které potřebuje změknout, jsou papírové krabice. Jejich zvlhnutí pomůže, pokud do krabice přidáte rozpůlené jablko. Nepečené cukroví bude většinou potřebovat chlad, ale sucho, proto jej vkládejte do pevně uzavíratelných nádob.
Diskuze k článku