Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit vší? | Rady a tipy, jak se jich účinně zbavit.

28. Říjen 2023
Jak se zbavit vší? | Rady a tipy, jak se jich účinně zbavit.

Šampon na vši nezabral? Bohužel běžná situace. Problém totiž nepředstavují vši, ale vajíčka vší (hnidy), na které žádný přípravek nefunguje. Potvrzeno i parazitology. Jestli výrobce šamponu tvrdí opak, často klame veřejnost. Když by to totiž fungovalo, logicky byste už nemuseli odvšivovací kúru za týden opakovat. Odvšivení se tak může táhnout týdny i měsíce. Zbytečně, stačí se spolu s vešmi zbavit i hnid a máte vyhráno hned napoprvé. Kouzelný všiváček tohle umí.

Co je potřeba

Panika, znechucení („Nás se to přece netýká!“) a pak úprk do lékárny – máme vši. Klasický scénář, když dítě chytí vši poprvé. A pak rozčarování a zoufalství, když šampon na vši nezabere a za týden má potomek, případně rovnou celá rodina, zase hlavu plnou vší.

Sednete k počítači a začnete hledat, jak se vší zbavit. „Zaručených“ rad je spousta – střídat šampony, nalít na hlavu slivovici, ocet, olej, vlasy vyžehlit, obarvit, všechno doma vyprat a vydezinfikovat. Pokud to s odvšivením myslíte vážně, pak ještě nasadit čelovku, lupu a nehty vlas po vlasu hodiny stahovat hnidy.

Zadržte. Jde to snáz, rychleji a levněji. Stačí proti vším použít ten správný hřeben a vši i hnidy jednoduše vyčesat. Existuje ale jen jediný všiváček, který kromě vší spolehlivě zachytí i vajíčka vší. Má na to patent – 600 mikrospirál na zubech hřebenu a k tomu stovky nadšených recenzí rodičů.

1

Pravda o vších aneb proč šampony na vši nezabírají

V lékárně jste za šampony na vši nechali už tisíce korun a žádný nezabral? Pravda je taková, že v šamponech na vši už od roku 2012 není žádná účinná látka alias insekticid – je to zakázané, protože látka je potenciálně karcinogenní. Jsou to jen silikonové oleje, které vši zaplácnou a zadusí. Stejnou službu udělá jakýkoli jiný olej. Na hnidy ale tohle bohužel nefunguje, jsou ve vajíčku tak dobře zašpuntované, že se k nim tekutina prostě nedostane. Je potřeba je z vlasů dostat mechanicky, nebo počkat, až se vylíhnou.

I když půjdete do zverimexu pro přípravek, ve kterém ještě nějaká účinná látka zůstala, nepomůžete si. Insekticidy jsou prostě obecně fuj a v koncentraci, na jakou byly zvyklé naše mámy a babičky, už se nepoužívají ani v šamponech proti parazitům určených na zvířata. Plus vši jsou vůči nim stejně za ty roky obvykle rezistentní (odolné). Parazitologové mluví o tzv. supervších. I když se vám povede vši zahubit, stejně je musíte z vlasů nějak dostat. Bez speciálního hustého hřebene na vši, tzv. všiváčku, se při likvidaci vší prostě neobejdete.

2

Jak Kouzelný všiváček funguje

Ovšem není všiváček jako všiváček. Ty obyčejné, které jsou „zdarma“ součástí většiny balení šamponů na vši, na hnidy ani na čerstvě vylíhnuté malinké vši (tzv. nymfy) prostě nezaberou. Hnida nemá víc než milimetr, nymfa je jen o kousek větší a dospělá veš měří obvykle 2–4 milimetry. Zuby obyčejných hřebenů na vši jsou na tuhle velikost moc daleko od sebe.

Kouzelný všiváček je jiný – vymyšlený tak, aby zachytil vše, co do vlasů nepatří. Je vyroben z kvalitní nerezové oceli, jednotlivé zuby s funkčními mikrospirálami jsou pečlivě navařovány v té správné vzdálenosti od sebe. Navíc vám stačí jeden hřeben a za jedny peníze se vší i hnid zbavíte teď, za měsíc i za rok.

Postup odvšivení s Kouzelným všiváčkem je snadný. Jen to chce vzít vlasy důkladně, nevynechat nic. Nejčastěji vši ulovíte za ušima a na zátylku, nově i na vršku hlavy těsně u pokožky (asi se přizpůsobily moderním klučičím střihům vlasů) nebo v linii vlasů vpředu na čele či vzadu na krku. Poznámka: proto na vši nefunguje žehlička na vlasy, s ní se bez popálení kůže tak blízko k hlavě nedostanete.

Vlasy namočte (nemyjte je, to případně až po „akci“), naneste na ně jakýkoli běžný kondicionér (vlasy jsou díky němu rozčesatelnější, vši současně tekutina obalí a přinejmenším je přidusí a zpomalí – takže udělá stejnou službu jako šampon na vši). Pak kondicionér rozčešte obyčejným hřebenem nebo kartáčem po celé délce vlasů a důkladně pramen po prameni projeďte celou hlavu Kouzelným všiváčkem. Průběžně (po 2–4 pročísnutích) kontrolujte, co hřeben zachytil, vši z něj otřete papírovou utěrkou (ubrouskem). Hnidy neřešte, už se zpátky nepřilepí.

Když jsou vlasy čisté, tedy když už na hřebenu nic není, máte hotovo. Stačí jen spláchnout zbytky kondicionéru a zuby hřebenu vydrbat od hnid zasekaných v mikrospirálách kartáčkem na ruce – s mýdlem, jarem, čím chcete… dezinfekce není potřeba, stejně žádná veš ani hnida mimo hlavu nepřežije déle než 24 hodin.

3

Žádná účinná prevence proti vším neexistuje

Jakože fakt, čestné slovo. Zapomeňte na tea tree, dávno nezabírá, vši si na něj zvykly. Obdobné je to u všech preventivních přípravků. Momentálně zkrátka 100% na odpuzení vší nefunguje nic a zároveň nezbývá než připustit, že školkové nebo školní dítě někdy vši donese. Třídy jsou jich plné, často právě od dětí, které rodiče odvšivují jen šampony a vajíčka vší neřeší. Hnidy se totiž nevylíhnou všechny až za týden, ale průběžně tak, jak je veš naklade. A rády přelezou na novou hlavičku.

Kouzelný všiváček je skvělý pomocník nejen při akutním odvšivení, ale právě i pro prevenci proti vším. Nestojí vás to nic navíc a máte vši pod kontrolou. Stačí dětem vždy po koupání párkrát pročísnout mokré a rozčesané vlasy na vešmi oblíbených místech (zátylek, za ušima, na vršku hlavy) a hned víte, na čem jste. Vši už vás nikdy nezaskočí. Když na hřebenu nějakou najdete, jen do vlasů přidáte kondicionér a vyčešete je. Vyřešeno, hotovo, šup zpátky do škol(k)y.

4

Mít vši je ostuda a musíte všechno vyprat

Nesmysly, bohužel dost rozšířené. Občas tyhle mýty o vších a jejich likvidaci šíří nejen sami rodiče a pedagogové, ale i tématu neznalá média, nebo dokonce hygienické stanice. Věc se má ve skutečnosti tak, že ve vlasech sice veš kraluje, jinde se však brzy podchladí a dehydratuje. Už po pár hodinách neleze ani nesaje a rozhodně nemá sílu se znovu někomu uchytit ve vlasech. Do plus minus 24 hodin mimo hlavu je veš kaput, scvrklá jako rozinka. Opět potvrzeno parazitology.

Generální úklid ani dezinfekce domácnosti kvůli vším nejsou nutné. Když dítě v sedm ráno vyleze z postele, v devět večer už tam na něj žádná životaschopná veš číhat nebude. Perte, uklízejte, naházejte čepice a postelové plyšáky načas do igelitových pytlů, pokud vás to uklidní, ale důležité je něco jiného: zbavit se hnid.

99 % si vši děti mezi sebou předají přímým kontaktem – hlavička k hlavičce – při společné hře, sledování mobilu, česání, spaní…  S nedostatečnou hygienou vši také nemají nic společného. Není to trest za to, že nemyjete dětem hlavu 5x v týdnu. Občas je ze školky, školy, tábora, víkendu se skautem atp. donese snad každé dítě. Podle reportáže TV Nova vši každoročně řeší přes půl milionu Čechů. Mít vši rozhodně není žádná ostuda. Spíš je nepřiznat, a kvůli nedostatečnému odvšivení pak zavšivit půlku třídy.

A konečně, je fajn vědět, že vši jsou sice paraziti otravní a odolní, ale vlastně neškodní. Dětská veš nepřenáší žádné nemoci, na rozdíl od té šatní, ale to už je jiný příběh.

Autor textu: Káča Boušová – máma tří, kdysi zavšivených, dětí a majitelka e-shopu BEZvší.cz

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit vší
Jak se zbavit vší
Vši a co s tím – Jak se zbavit vší. Každý rodič zajisté zpozorní, když se jeho dítě začne příliš často škrábat a drbat na hlavě. Není ale třeba se zne…
Jak se zbavit vší do dvou hodin
Jak se zbavit vší do dvou hodin
Jak se zbavit vší do dvou hodin | návod. Vši jsou v poslední době velmi častým problémem u dětí v předškolním a školním věku. Existuje mnoho přípravků…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.