Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při zalití květináče vylétají z hlíny. Většinou si smutnice přineseme nevědomky domů z obchodu, kde jsme si koupili novou rostlinu. Přesněji řečeno, tímto způsobem se k nám dostanou larvy. A právě ty v době svého růstu škodí rostlinám, protože ničí jejich kořenový bal. Jak se tedy smutnic zbavit?
Diskuze k článku
Přidat komentář
Zajímavý způsob jak se zbavit smutnic jsou hlístice, miniaturní "červíci". Pohybují se v půdě a čichem aktivně vyhledávají larvy smutnic. Ty napadají přes dýchací nebo trávicí ústrojí. Napadený jedinec do několika dní uhyne. V uhynulém těle larvy se množí další hlístice a za cca 2 až 3 týdny vznikne nová generace hlístic. Přikládám odkaz na to, kde se dají tyto hlístice koupit.
Pro všechny diskutující -
Křemičitý písek sice tak nějak funguje, ale rozhodně se nedá říct že je vždy použitelný - viz substrát pro orchideje. Navíc je dost drahý a nemají ho ve všech obchodech.
Na mezinárodních diskuzních fórech jsem našel toto z mého pohledu mnohem elegantnější řešení 3% PEROXID VODÍKU SMÍCHANÝ V POMĚRU 1:4. (1 díl peroxidu na 4 díly vody). Touto směsí zalejte vyschlý substrát ve kterém se s mutnice (a hlavně jejich larvy) nacházejí.Peroxid spolehlivě zahubí nejen larvy ale i plísně, ve kterých si smutnice libuje (ne nadarmo se smutničím v angličtině říká "fungus gnat".
Při větším výskytu doporučuji provést několik opakovaných zásahů s odstupem 3 dnů ve kterých přerušíte rozmnožovací cyklus těchto mrch. Dospělce můžete postupně pochytat na žluté lepící destičky, jinak samozřejmě po čase sami hynou.
Jinak, peroxid vodíku není v této koncentraci 0,7% absolutně škodlivý a je to rozhodně lepší řešení než všechny ty 2+1 hnojivo-pesticidy, které mi nepomohly.