Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit mšic? Poradíme vám, jak na ně! | rady a tipy

25. Červen 2023
mšice na rostlině

Napadly vaše rostliny na zahradě, ve skleníku nebo v domácnosti mšice? Chcete se jich rychle a účinně zbavit? Připravili jsme souhrn rad a tipů, jak na ně. Do článku jsme zařadili mnoho návodů na domácí postřiky a prostředky (i bez chemie) k likvidaci tohoto obtížného škůdce.

Mšice (Aphidoidea)

Mšice patří mezi nejčastější škůdce rostlin. Čeleď mšic zahrnuje asi 3000 druhů, jen ve střední Evropě jich žije okolo osmi set. Jsou velké jeden až dva milimetry a mohou mít různé barvy – zelené, černé, červené, žluté nebo hnědé, záleží na druhu. Hmyz se obvykle objevuje v koloniích a na rostlinách sedí těsně u sebe. Živí se rostlinnými šťávami a přenášejí některé virové choroby. Mšice se na rostlinách vyskytují od jara do podzimu. Jarní vlna mšic bývá většinou silnější, protože se líhnou mšice z přezimujících nakladených vajíček. Mšice žijí jen několik týdnů, ale extrémně rychle se rozmnožují a způsobují škody v okrasné i užitkové zahradě. Jedna mšice naklade až 100 nových živých mšic (až 16 generací za rok), které jsou ihned po narození schopny rozmnožování.

mšice na listu

Jak mšice rostlinám škodí a kde ji najdeme nejčastěji

Mšice škodí na růžích, černém bezu, paprikách, ovocných stromech, hospodářských plodinách, bylinkách, najdete je zkrátka na všem. Nejčastěji se vyskytují mšice zelné, krušinové, řešetlákové, jabloňové, makové, broskvoňové a další. Seznam druhů by byl dlouhý, stejně jako seznam nejčastějších hostitelů.

V okrasné zahradě mšice velmi často napadají růže, oleandr, ibišky, jasmín, kalinu, brugmansie, krásenky, clematis, petunie nebo ostálky. V užitkové zahradě je najdeme na všech brukvovitých, bazalce, petrželi, mátě, libečku, maliníku, jabloních, broskvoních i třeba třešních. Vyskytnout se mohou i na pokojových rostlinách.

Mšice se živí rostlinnou šťávou z mladých výhonků. Škodí na podzemních i nadzemních částech rostliny. Způsobují kadeřavost listů, zakrslý růst, barevné změny na listech, snižují kvalitu sklizně a jsou příčinou deformace plodů. Mšice také vylučují medovici, ta ulpívá jako lepkavý film na listech a ve vlhkém prostředí se mohou objevit houbové choroby – černě. Pokud čerň pokryje větší plochu listů, zabraňuje fotosyntéze a rostlina neprospívá. Mšice přenášejí i virové choroby např. tabákovou mozaiku nebo šarku. 

mšice na růži

Jak na mšice – prevence

Silnému napadení rostlin mšicemi se vyplatí předcházet správnou péčí. Rostliny často prohlížejte a zasáhněte ihned, jakmile zjistíte první příznaky výskytu mšic. Často to bývá zvýšený výskyt mravenců. Mravenci si mšice „pěstují“, berou si od nich vylučovanou medovici a za odměnu je chrání proti přirozeným nepřátelům.

Dopřejte rostlinám dostatek vláhy, výživy (hnojení) a odstraňujte pravidelně suché listy a plevele. Oslabené rostliny jsou náchylnější k napadení škůdci a chorobami.

Jako prevence proti škůdcům se také doporučuje vysazovat smíšené kultury. Mšice odpuzuje levandule, tymián, rozmarýn, yzop, šalvěj, pažitka, celer, rajčata.

Jako prevence dobře poslouží i extrakt z přesličky aplikovaný jednou týdně. Kilogram čerstvé přesličky nebo 150 g sušené zalijeme 2 litry studené vody a necháme stát 24 hodin. Pak uvedeme do varu a 30 minut vaříme. Scedíme, přidáme 8 l vody, rozmícháme a aplikujeme postřik. 

Jak se zbavit mšic bez chemie – domácí postřiky

Domácí prostředky pro boj s mšicemi si lehce vyrobíte sami z běžně dostupných ingrediencí. Zde jsou některé z nich:

1. Postřik na mšice z octa

4,5 l vody smíchejte s 0,5 l octa. Několik kapek jaru zvýší účinnost přípravku. Roztokem postříkejte napadenou rostlinu a opakujte po 3 dnech. Mladé rostliny ošetřete jen s polovinou doporučeného množství octa, abyste je nepoškodili.

2. Postřik na mšice z listů rebarbory

Půl kilogramu listů spařte 3 litry vroucí vody a nechte louhovat 30 minut. Po vychladnutí přeceďte a nastříkejte na postižené rostliny. Postřik lze provádět jednou týdně.

3. Postřik na mšice s vodou z vaření brambor

Vodu, v níž jste vařili brambory, nevylévejte. Pomocí rozprašovače ji aplikujte na rostliny. Po několika dnech můžete postřik opakovat. Hodí se do skleníku, pokud napadení mšicemi není příliš silné.

4. Postřik na mšice s řepkovým olejem

90 ml oleje promíchejte s 5 litry studené vody a několika kapkami jaru. Tento postřik ne všechny rostliny snesou, avšak je velmi účinný, mšicím zalepí dýchací otvory. Vyzkoušejte ho nejprve na malé ploše a vyčkejte, zda-li nedojde k poškození.

5. Postřik na mšice z černého čaje

Dva sáčky čaje vylouhujte v 0,5 l vody 15 minut. Po vychladnutí nastříkejte na rostliny. Postřik je vhodný na všechny druhy rostlin.

6. Postřik na mšice z česneku

Tři oloupané a nadrcené stroužky louhujte dva týdny v 1 litru vody. Pomocí rozprašovače důkladně rostlinu postříkejte.

7. Postřik na mšice z cibule

Středně velkou cibuli nakrájejte na kostičky a zalijte litrem vody. Společně 30 minut vařte. Po vychladnutí sceďte a bohatě nastříkejte na rostlinu.

8. Postřik na mšice z jedlé sody

Do litru převařené vody rozmíchejte jednu lžičku jedlé sody. Vychladlým roztokem ošetřete napadené rostliny.

9. Postřik na mšice z kopřiv

Asi půl kbelíku kopřivových listů zalijte vodou a nechte 48 hodin na stinném místě. Sceďte a použijte neředěné na celou plochu rostlin.

10. Postřik na mšice s mycím prostředkem na nádobí

Půl litru studené vody promíchejte s 5 ml mycího prostředku. Aplikujte na rostliny, po několika dnech opakujte. Mšice se udusí.

Jak se zbavit mšic pomocí přirozených nepřátel

Mšice mají mnoho přirozených nepřátel. Patří mezi ně slunéčka sedmitečná (i východní) a jejich larvy, škvoři, pestřenky, zlatoočky a jejich larvy nebo mšicomaři. Vytvořte jim na zahradě vhodné podmínky a přilákejte je. Můžete jim vyrobit hmyzí domeček (hotel), který je zároveň i hezkou dekorací.

Jak na mšice s těžším kalibrem

Poslední možností, jak se zbavit mšic, je chemická ochrana insekticidy. K nejznámějším prodávaným přípravkům patří Mospilan nebo Pirimor. Postřik je vysoce účinný a pokud vám nevadí tento způsob ochrany, s výběrem vám pomohou ve specializovaných prodejnách.

Tipy

Někdy se můžete setkat s jiným, stejně škodlivým hmyzem – molicí, která se někdy nesprávně označuje jako bílá mšice. Patří také mezi obávané škůdce způsobující škody na rostlinách sáním. Jsou velmi časté ve sklenících. Jejich přirozeným predátorem jsou parazitické vosičky.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
padlí na cuketě
Jak se zbavit padlí? | rady a tipy
Padlí je onemocnění způsobené různými druhy vřeckatých hub z čeledi Erysiphales. Šíří se sporami přenášenými větrem, vodou nebo hmyzem a napadá řadu r…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.