Jak se ubránit při přepadení | rady
Jak se ubránit při přepadení | rady. Každou chvíli slýcháme ve zpravodajství, kde došlo k jakému přepadení. Uklidňujeme se ale, že nám se to přece nemůže stát. Než se přesvědčovat o bezpečném prostředí, je lepší být neustále ve střehu, připravovat si v duchu možné scénáře, mít u sebe vždy něco, co se dá případně použít jako zbraň, a být opatrní. Především ženy jsou oběťmi násilných přepadení, protože mohou „nabídnout“ víc než jen obsah své peněženky. Přečtěte si naše tipy, jak se bránit a jak na sebe dávat pozor.
Buďte obezřetná
Nechoďte večer přes neosvětlená místa, temnými průchody nebo opuštěnými ulicemi. Nevěřte cizím lidem a raději si neustále všímejte toho, co se kolem vás děje. Nepřijímejte nabídky odvozu domů od lidí, které neznáte. Nestopujte. Pokud máte podezření, že vás někdo pronásleduje, u nejbližší příležitosti vyhledejte přítomnost jiných (i cizích) lidí. Pokud to není možné, aspoň předstírejte, že telefonujete.
V dopravních prostředcích
Ve vlacích si nesedejte do prázdného kupé, ani do kupé s muži, na nichž vidíte, že se znají. Raději si vybírejte důvěryhodné cestující. Důležité je při nočním cestování neusnout. V případě městské hromadné dopravy je ideální, když vás váš partner, příbuzný nebo kamarád na zastávce počká. Pokud nemáte domluvený žádný doprovod, pozorujte okolí a všímejte si podezřelých, případně si připravte do ruky slzný plyn. Co se týče automobilu, rozhlédněte se, než nastoupíte do automobilu, jestli nestojí někdo v blízkosti. Pokud ne, zamkněte po nástupu do auta všechna dveře. Při jízdě nezastavujte stopařům ani na osamělých a temných místech.
U vchodu do domu
Tam je největší riziko přepadení, protože se nesoustředíte na své okolí, ale hledáte klíče nebo odemykáte dveře. Pokud můžete, stůjte vždy raději bokem, abyste mohla periferně sledovat aspoň část ulice.
Nevolejte o pomoc, ale hoří
Pokud chcete, aby vám někdo pomohl, nevolejte o pomoc. Volejte „Hoří!“ Této věty se každý lekne včetně útočníka a vy můžete využít chvíle k útěku, anebo si vás alespoň všimnou lidi v okolí. Další možností je s sebou nosit píšťalku a zapískat na ni, jakmile jste ohrožena. Útočníka to přinejmenším vyleká. Pokud chcete, aby vám někdo konkrétní pomohl, musíte mu říct konkrétně. Dívejte se přitom zpříma do očí a snažte se přesvědčit pohledem.
Buďte sebevědomá
Útočníci napadají většinou oběti, které vypadají slabé a které se nebudou moci tolik bránit. Proto se snažte jít sebevědomě, vzpřímeně, nepřístupně. I zrychlená nervózní chůze napovídající strach, i pomalá ležérní chůze napovídající únavu a nesoustředěnost mohou být lákadlem pro útočníka.
Narážkami to začíná
Pokud útočník neútočí hned, ale nejdříve vás jen obtěžuje a například má nemístné sexuální narážky na váš vzhled, snažte se co nejdříve dostat z jeho dosahu, mezi lidi. Zkuste to také psychologicky, zkuste mu rozmluvit jeho zamýšlený čin. To je ale spíše pro silné povahy. Pokud útočník narážky zesiluje a vy stále ještě nejste v dosahu jiných lidí, zkuste jeho čin pozdržet. Můžete například navrhnout, že jestli chce sex, tak může jít k vám domů, kde to bude příjemnější. Cestou se pak snažte co nejdříve využít situace a utéct do bezpečí.
Pamatujte si tvář
Zapamatujte si tvář útočníka, který vás obtěžoval, a nahlaste to na policii. Varujte ostatní ženy, které by se mohly stát další obětí. Nestyďte se za přepadení. Pokud upozorníte policii, můžete zabránit tomu, aby pachatel útočil znovu.
Kurzy sebeobrany nebo zbraň
Pokud víte, že musíte chodit z práce ztemnělými uličkami města nebo že chodíte z diskotéky sama, protože nejede žádná městská hromadná doprava, tak si raději pořiďte slzný plyn. Nenoste ho ale nikdy v kabelce, z ní ho nikdy nestihnete vytáhnout. Noste ho raději v ruce schovaný v rukávu. Pokud nechcete investovat do speciálního spreje, noste s sebou lak na vlasy, klíče, deštník nebo něco, co byste případně mohla použít jako zbraň. Ideální je absolvovat kurzy sebeobrany, kde vás naučí, jak se nejlépe ubránit.
Diskuze k článku