Jak se starat o německou dogu | rady
Jak se starat o německou dogu | rady. Jak se v mnoha literaturách uvádí, doga je plemeno pro vyvolené, ne pro každého. Jak jsem si sama stačila všimnout, mezi lidmi se objevují dva názory. Tím prvním, který napadá i mne, je krása, elegantnost, síla, ale přitom výrazná ušlechtilost. Těžko popsat slovy, tohle úžasné dobromyslné plemeno, kterým doga bez pochyby je. Ovšem, jak už to na světě bývá, setkáme se i s jinými názory lidí. Na druhou stranu, je to pochopitelné. Velké, mohutné plemeno často vzbuzuje respekt a dominanci, a co si budeme namlouvat, německá doga k dominantním plemenům chtě nechtě patří, a proto její přítomnost by měla být dopřána jen zkušeným chovatelům. Ne proto, že je agresivní, ale proto, že je to přece jen osmdesátikilový pes, na kterého nemůžete s bičem a holí, ale s láskou a trpělivostí, a to málokdo ví. Jejich povaha je vznešená a přitom láskyplná, i když by se na první pohled mohlo zdát, že tohle plemeno je hlavně hlídacím psem, opak je pravdou. Dogy sice geny pro hlídání mají, ale spíše je lze zařadit mezi společenská plemena. Co je u dog velmi zajímavé, je i jejich historie. Tito psi byli původně vyšlechtěni pro lov velké zvěře a divočáků. Šlechtění pro jejich nynější povahové rysy probíhalo až na přelomu 19. a 20. století, kdy se příznivci snažili z mohutného, neohrabaného a těžko ovladatelného hrubiána vytvořit ladnou a ušlechtilou dogu, kterou známe dnes. Jak dnes můžeme pozorovat, jejich snahy se vyplatily.
Co je potřeba
Pro výchovu německé dogy je potřeba řídit se hlavními zásadami. Není to pes, jako každý jiný, už kvůli své velikosti, a proto je velmi důležité vychovat štěně co nejlépe už v prvním roce života. Pro výchovu je tedy třeba řídit se těmito hlavními zásadami:
Mějte na paměti, že dogy dospívají dlouhou dobu, uvádí se až do 3 let, o to rychleji potom stárnou a jejich délka života se bohužel pohybuje okolo 8 let věku. Průměrně se tohle plemeno dožívá sedmi let, s tím, že už v pěti letech vidíme na čumáku bílé chlupy jako důkaz stárnutí.
Protože je to plemeno, které v dospělosti váží okolo 80 kg, je důležité abyste měli nějakou tu fyzickou sílu pro zvládnutí a udržení psa.
Nezapomínejte, že dogu nikdy pořádně nevycvičíte podle svých představ a někteří zatvrzelí psí cvičitelé u ní moc nepochodí. Doga je zkrátka svá a vždy se snaží udržet si svůj nadhled. Pokud chcete mít vedle sebe psa, který vás bude poslouchat na slovo, zvolte spíše německého ovčáka. Pokud chcete dogu, musíte se s mířit s tím, že vás poslechne, kdy ona bude chtít. Poslouchá spíše pro vás, protože vám chce udělat radost, když sama nebude chtít, je si i ona sama vědoma, že s ní nic neuděláte.
Dogy jsou velmi citlivé na tón hlasu, intonaci a proto jim zvýšení hlasu úplně stačí na to, aby pochopili, co se po nich chce. Dogy jsou velmi inteligentní a připravte se na to, že u nich nepochodíte s fyzickými tresty, ba naopak, mohlo by to přetrhnout pouto mezi vámi. Doga je zkrátka osobnost a v některých případech vám to umí dát pořádně najevo. Díky své fyzické síle, jste to vy, kteří se musí snažit o to, s ní dobře vycházet. I když to někdy bude znamenat přizpůsobit se jí co nejvíce a odepřít si některé zvyky, s dogou to jinak nepůjde.
Při výchově je nejdůležitější mít na paměti, že v prvním roce života musíte do dogy vložit všechno své úsilí, které vám potom po zbytek svého života ráda vrátí. Je důležité ji hned jako štěně zvykat na město, psy, vodítko, auta, lidi, celkový hluk, rodinu, zvířata, děti, zkrátka na vše, s čím by doga mohla přijít do styku. Je to velmi důležité, neboť až ten mohutný pes vyroste a ,"splaší" se vám před tramvají nebo ve vlaku, nemáte šanci ji udržet.
Doga je vždy svým pánem a vy ji musíte respektovat, ale zároveň jí ukázat své místo ve smečce. Pokud tak neuděláte razantním způsobem, mohlo by se vám soužití s ní velmi lehce obrátit, a to zvláště u mladých samců. Stejně jako každý mladý pes i doga zkouší, co všechno si může dovolit, a jak moc ji necháte "povolenou uzdu". Tím, že jeto mohutný a obrovský pes, musíte si na výchově dát opravdu záležet. Chce to důkladnost a nic ji neodpouštět. Doga se ráda naučí chod domácnosti a bude respektovat všechna pravidla, ale je velmi důležité ji dát tyto vaše pravidla hned ze začátku najevo. Pokud to malé roztomilé štěně nebudete zavčas hnát z vaší postele, v 80 kg ji z ní nedostanete a pravděpodobně na vás zbude její pelíšek.
Důležité je si uvědomit, že náklady spojené s tímto psem mohou převýšit ty vaše, ať už za krmení, tak za případné léky nebo očkování.
Je třeba dbát na správnou výživu štěňat, protože dogy trpí na růstové poruchy, dysplazii kyčelního kloubu, torzi žaludku. U štěňat je nutné, aby se nepřejídala a nevyrostla příliš rychle.
Tipy
Na závěr už není třeba připomínat, jak je doga neobyčejné plemeno, pokud se budete snažit držet všech těchto rad a doporučení, určitě si s dogou vytvoříte velmi silné pouto, které pro vás i pro ni bude hodně znamenat.
Varování
Varování se ve článku vyskytlo více a je třeba si na ně dávat pozor, ale určitě bych chtěla ještě připomenout, že doga je plemeno, které se nedoporučuje začínajícím chovatelům. Je lepší seznámit se se základy výcviku u jiného, méně náročnějšího plemene, abyste zbytečně nedělali chyby při výchově dogy. Tyto chyby by těžko šly vzít zpátky a u tak silného plemene by i představa vycházky mohla být noční můrou.
Diskuze k článku