Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o bambusové prádlo

Jak se starat o bambusové prádlo

Prádlo, povlečení či ručníky s příměsí bambusu jsou čím dál tím oblíbenější, protože mají spoustu speciálních vlastností, které u prádla z ostatních materiálů nenajdete. Bambusové vlákno je antibakteriální, příjemné na dotyk a měkké, mohou jej používat i alergici. Navíc velmi dobře saje, takže se používá na výrobu ručníků, plen, ponožek a funkčního prádla. Dlouho vydrží a hodí se pro citlivou pokožku. Zároveň ale bambusový materiál vyžaduje zvláštní péči, aby se nezničil. Jak s ním zacházet, aby si zachoval kvalitu?

1

Praní

I když máte doma oblíbený kousek ze šatníku nebo ručník s pouhou příměsí bambusu, doporučuje se prát zvlášť, popřípadě se stejně barevným prádlem ze stejného materiálu. Například set bambusových ručníků tedy perte spolu, ale odděleně od ostatního prádla.

A jaká teplota je vhodná? Bambusové oblečení perte na 30 nebo maximálně na 40 stupňů Celsia v ruce nebo v pračce. Vyšší teploty poškozují vlákna.

Při praní nepoužívejte aviváž a pokud to jde, upřednostněte tekutý prací gel místo tuhého prášku.

Vyhněte se také zbytečně dlouhému máchání či předpírání.

2

Sušení

Sušička může bambusový materiál také poničit, takže ji vůbec nepoužívejte. Prádlo nechte místo toho uschnout volně, a to ideálně venku nebo na dobře větraném a slunném místě.

Nevýhodou silnější látky s příměsí bambusu je to, že schne pomaleji a pokud je dlouho ve vlhku, začne zapáchat, což platí především pro ručníky.

Pokud máte doma bambusové funkční prádlo, nikdy ho po propocení neuchovávejte mokré například v batohu, ale nechte ho vysušit a poté vyperte.

3

Žehlení, bělení a chemické čištění

Bambusové prádlo nikdy nežehlete.

Bělení a chemické čištění bambusový materiál znehodnotí, takže se mu také vyhněte.

4

Pozor na zatržení

Jemná bambusová vlákna jsou velmi háklivá na zatržení, takže je chraňte před suchými zipy.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy
Jak správně meditovat | rady a tipy. Meditace by se v dnešní době měla stát nedílnou součástí dne. Tato technika vám mimo jiné pomůže vyrovnat sv…
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady
Jak dětem vysvětlit Ježíška | rady. „Pohádky“ o Ježíškovi zná každý z nás ze svého dětství a přenáší se z generace na generaci. Rodiny s malými dětmi…
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy. Jak přestat škytat? Co je to škytavka asi nemusíme definovat, protože snad každý alespoň jednou v životě škytal. Vžd…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.