Jak se připravit na svatební zvyky a tradice I
Tradic a pověr se ke svatbě váže bezpočet. Zkusme si je nyní blíže představit, i když všechny nezvládneme obsáhnout, protože každý kraj a každá rodina má svá specifika.
Tradice velí, aby nevěsta měla ve svůj svatební den něco 1.nového – symbol nového začátku 2.půjčeného – od šťastného a veselého člověka 3.starého – symbol zachování rodinné tradice 4.modrého – křesťanské kořeny, barva panny Marie
Svatební závoj - symbol nevinnosti – stejně jako bílá barva šatů.
Ženich by rozhodně neměl vidět nevěstu v šatech dříve, než ve svatební den.
V žádném případě byste si neměly šít šaty samy – přineslo by Vám to krátké manželství. Taktéž modrá nebo fialová barva šatů není šťastná volba, značí údajně modřiny v manželství. A pravé perly přitahují slzy.
Nevěsta by v žádném případě neměla sama péci dort, cukroví ani koláčky – přináší to nouzi a uplakané děti.
Dáte-li si do střevíčku minci, zaručujete si tím bohatství.
Šaty se zdobí takzvanými voničkami, či vývazky. Připevňují se všem svatebčanům na klopy, svědkové mají větší. Rodiče mohou mít taktéž výraznější. Ženich má tzv. korzáž. Ta je tvořena z jednoho květu z nevěstiny kytice.
Zdobí se také kolona vozů svatebčanů. Auto nevěsty je již tradičně nejkrásněji nazdobeno.
V některých rodinách se dodržuje tradice děkování za výchovu rodičů. Při této příležitosti si klany předávají navzájem dorty. To se odehrává zpravidla ráno u nevěsty
Co se týká květů, nevěsta by měla svoji svatební kytici vidět až v den svatby ráno. Samozřejmě ji dostává z rukou ženicha. Maminky ženicha a nevěsty mohou dostat například jeden nebo tři květy se stejným motivem jako hlavní kytice.
Při odchodu z obřadní síně se novomanželé zasypávají rýží a květy. Tím se přivolává bohyně plodnosti.
Tradice, kdy se ženichovi před úřadem nasadí železná koule na nohu, je víceméně recesí a měli by si ji vzít na starost známí snoubenců. Ženich se musí vykoupit financemi – obrazně se tak vykupuje z hříchů z mládí. Můžeme ještě nevěstě nabídnout pilku, aby si - již svého - muže vysvobodila.
Při příchodu na místo svatebního veselí, většinou restaurace, chopí se personál další velmi oblíbené tradice. Je to rozbití talíře. Střepy přinášejí štěstí a při zametání ukazuje pár společnou spolupráci. Tím, že se úkolu zhostí oba se stejnou vervou, prokazují vůli k tomu, aby manželství bylo harmonické a bezkonfliktní.
Dalším ze zvyků je pojídání polévky z jednoho talíře. Symbolizuje spolupráci, tedy to, co budou muset novomanželé pilovat po celou dobu jejich společného soužití.
V závěru oslavy se dnes často koná únos nevěsty. Přátelé novomanželů nevěstu odvedou do jedné z místních hospůdek, kde pijí na účet ženicha tak dlouho, dokud je on nenajde a nevěstu nevyplatí.
Diskuze k článku