Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se jako rodič chovat k dítěti, které dochází na logopedii?

24. Únor 2025

Spousta dětí má s mluvením potíže. Pokud si myslíte, že za chybějící písmenka L, Ď, Ň, S, Š, R a další v řeči dítka, mohou rodiče a to, že s ním nemluví, nevěnují se mu, nečtou pohádky apod., nenechte se dál plést. To, jak dítě mluví je velkou měrou dáno geneticky. V případě, že na logopedii nebo potížemi s výslovností trpěl některý z rodičů, pak s velkou pravděpodobností bude pomoc logopeda potřebovat i dítě. Ve většině případů to tak je.

Předcházení logopedické péči

Jestliže chcete předejít potřebě navštěvovat klinického psychologa, pak je dobré dětem neusnadňovat jejich stravování. Možná se to zdá jako maličkost, ale dítě si od narození např. při jídle velmi dobře trénuje svaly v ústech i v obličeji. Proto není vhodné, aby děti jedly dlouho mixovanou stravu. Tím, že musí jíst např. nakrájenou uvařenou mrkev, brambory, nebo později třeba v puse vyndat pecku ze zavařované třešně a vyplivnout ji, aniž by vyplivly i třešni, si dokonale trénují právě svaly, jež potřebují k vyslovování, artikulaci a správnému mluvení.

Jazyk vždy zůstává v ústech

Mnoho rodičů s vírou pomoci dětem chce po nich, aby jazyk trénovaly, ohýbaly. Typickým laickým cvičením je např. kroužení jazykem po rtech, přemisťování jazyka z jednoho koutku do druhého, vyplazování jazyka až na bradu a pak nahoru na nos… Při mluvení ale jazyk z pusy vůbec nedáváme. Proto toto dětem ke správnému mluvení nepomůže.

Jednoduché, ale účinné cviky jazyka

Co ale pomáhá, je dělat všemožná cvičení s jazykem v rámci pusinky. Skvělý je tzv. zabrzděný koník, kdy začnete jazykem klapat o podnebí (některé děti to vůbec neumí, takže je to naučme) a při klapání zasekneme jazyk na patře a držíme jej přilepený hezky k patru.

I zdánlivě obyčejný bublifuk je skvělý k trénování svalů obličeje, dítě musí našpulit ústa a foukat.

Dalším výborným cvikem je vzít kolečko cereálií, které jsou k dostání v supermarketech, napíchnout jej na párátko a dát dítěti za vrchní zuby tak, aby do něj jazyk strkalo. Jakmile se toto naučí, bude zvládat i držení kolečka jazykem za vrchními zuby.

Ruku v ruce s logopedií a mluvením jde kreslení. Veďte dítě k tomu, aby si kreslilo, vybarvovalo, uvolňovalo zápěstí. Tím se mu zároveň „rozvazuje“ jazyk.

Důslednost při cvičení

Každé cvičení je účinné jen tehdy, když je pravidelné. Logopedická cvičení nejsou dlouhá, ale je potřeba provádět je důsledně nejlépe 2x denně. Kupte si stojací zrcátko, aby se dítě mohlo na svůj jazyk u cvičení dívat a ráno i večer si udělejte 10 minut čas na cviky s jazykem a ústy celkově.

Logopedie velmi pomáhá. Nikdy ale dítko neopravujte při řeči, neříkejte, ať řekne pořádně „lžíce“ a ne „žíce“, protože už se to přece učí… Tím dítě demotivujete. Pravidelným cvičením písmenka v ústech postupně samy „naskočí“. Chce to jen cvik a trpělivost.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jaké jsou účinky CBD kapslí
Co je to CBD? Kanabidiol (CBD) je jedním z přibližně 140 kanabinoidů, které se nacházejí v rostlině konopí. Je hlavní účinnou složkou výrobků na bázi…
Jak urychlit hojení drobných poranění
Drobná poranění jsou běžnou součástí života a čas od času se jim zkrátka nevyhneme. Je ale důležité je umět správně ošetřit, aby se z banálního poraně…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.