Jak se dostat na žurnalistiku | rady
Jak se dostat na žurnalistiku | rady. Chtěli byste se věnovat investigativní novinařině? Odhalovat nové skutečnosti, otevírat nové kauzy a čtenáře pravidelně informovat o dění ve společnosti? Pak studujte žurnalistiku. Vše ale má několik háčků. O obor je veliký zájem, a tak jsou šance na přijetí nízké, navíc uplatnění si po absolvování studia najdou jen ti, kteří opravdu vynikají.
Diskuze k článku
Přidat komentář
Dobrý den, doporučuji najít si obor, který lze kombinovat se žurnalistikou, např. "ekonomický" obor na jedné fakultě a žurnalistiku na druhé fakultě. Zvýší to Vaše šance při přijetí do zaměstnání v oblasti médií. Hezký den.
Dobrý den,
např. na žurnalistice v Olomouci máte možnost si v druhém ročníku zvolit specializaci. Nicméně přímo moderování televizních pořadů nabízejí některé soukromé školy.
Je nezbytné, aby novinář tématu rozuměl. V tomto případě bych doporučoval studovat zejména obor spojený s automobily, paralelně pak žurnalistiku. Co se týká specializace, tak např. na Univerzitě Palackého v Olomouci máte možnost si zvolit specializaci v druhém ročníku - např. rozhlasová žurnalistika, televizní žurnalistika apod., nicméně auto-moto žurnalistika není přednášena.
Ahoj Ell. Na vyskou školu tě připraví i jiná střední škola, nejen gymnázium. Často se stává, že student gymnázia je u přijímacích zkoušek na vysokou školu neúspěšný, na trhu práce pak tedy nemá žádnou odbornost. Pojistkou je, pokud studuješ střední školu s nějakou specializací, ale zároveň která tě připraví na vysokou školu. Žurnalistika sice je krásný obor, ale nezapomeň, že žurnalista-odborník je lépe uplatnitelný, než "všeobecný žurnalista". Pokud tedy studuješ středoškolsky na obchodní akademii, pak na Vysoké škole ekonomické, ale zároveň se vzděláváš v oblasti žurnalistiky, můžeš se pak uplatnit jako ekonomický novinář v jakékoli redakci.
Dobrý den. Střední škola žurnalistiky, pokud se nemýlím, v ČR není. Doporučuji si podrobně přečíst studijní plány středních škol a seznámit se s vyučovanými předměty. Jsem přesvědčen, že najdete obor, jehož součástí je i výuka propagace, vztahů s médii apod. Samotnou žurnalistiku jako takovou byste možná našli na některé ze středních škol, ale spíše jen jako předmět.
Podrobnosti k přijímacímu řízení
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat na podrobnosti k přijímacímu řízení. Na webových stránkách KU jsem nenašla pokyny pro uchazeče o bakalářské studium a zajímalo by mě, jestli musím absolvovat scio testy nebo jestli mě bude čekat nějaký pohovor, či jazykový test, jak to škola uvádí u přijímacího řízení pro magisterský obor. Druhá věc, která by mě zajímala, je orientační percentil, který slibuje nadějné složení zkoušky například na MUni. Vím, že je to různé, a že čím lepší je, tím se zvyšuje i má šance, přeci jen by mi pomohla alespoň přibližná hodnota.
Předem děkuji za odpověď
Míša
Dobrý den,
jsem ve 2.ročníku na gymnáziu a v nejbližší době si máme vybrat semináře. V budoucnu bych se chtěla věnovat žurnalistice, sociologii, politologii či filozofii. Ale žurnalistika mě láká nejvíce, jelikož obsahuje všechna zmiňovaná témata.
Rozmýšlím nad seminářem ze zsv(základy společenských věd) a literatury. A příští rok bych si přidala dějepis či angličtinu. Jde o to, že do 3.ročníku si mohu vybrat pouze dva předměty a jeden náhradní a v maturitním ročníku přibrat třetí předmět, či všechny změnit.
Jsem zoufalá, nevím čemu dát přednost..poradíte mi?
Dobrý den, zajímalo by mě co se myslí vlastní tvorbou jestli kniha nebo jen nějaké drobné povídky a jak moc to pomůže při přímacích zkouškách
Dobrý den, nyní studuji obchodní akademii a v budocnu je mím cílem studium žurnalistiky. Nicméně si nejsem jist, zda mi toto středoškolské zaměření pomůže při hledání práce žurnalisty, nebo zda je nutné mít ekonomické zaměření i na VŠ ?
Dobrý den . Chtěla by jsem se zeptat na jakou školu mám jít když chci moderovat v televizi ?
Dobrý den, kdybych chtěla být sportovní komentátor, protože sport mě velice baví a naplňuje, aktivně hraji i házenou, je potřeba také vystudovat žurnalistiku, nebo je na to nějaká jiná škola?
Dobrý den,
mám takový dotaz: když bych chtěl v budoucnu pracovat jako motoristický novinář, tak musím studovat žurnalistiku obecně, nebo existuje přímo tato specializace? Baví mě práce související s automobilismem, amatérsky se věnuji také tvorbě dizajnových a aerodynamických prvků a v neposlední řadě se také živě zajímám o alternativní pohony. Děkuji za odpověď.
Zdravím,
Vysoká škola je jasná :)) ale jsem zoufalá a nevím jakou střední školu si vybrat.. Je mi známo že gymnázium mě na vysokou školu žurnalistiky nejlépe připraví.
Ale jsou i jiné možnosti ? :(
Dobrý den, chci jít na střední školu žurnalistiky, ale pořád my vyjíždí jen vysoké školy. na jakou školu se mám příští rok hlásit? :( jsem zoufalá!
Zdravím.
Vlastní tvorba, alespoň na FSV UK, byly články (jiná tvorba - radiová nebo televizní se před komisí špatně předvádí). Kniha je poněkud nesmysl, novinář přeci není spisovatel. :)
U zkoušky to určitě může dopomoci k lepšímu. Znamená to ale přinést jen pár článků/zpráv, ne hordu.
Také zdravím. K Vašemu dotazu. Ukázky publikovaných článků mohou při přijímačkách pomoct, obzvlášť pokud budete těsně pod čarou. Tím prokážete, že o obor máte skutečně zájem.
Chtěla bych se zeptat na výše zmíněný obor Public relations na UTB? Nikde jsem o tom nenašla zmínku. Předem díky, Gartnerová
Dobrý den,
díky za postřeh. Univerzita Tomáše Bati nabízí v akademickém roce 2011/2012 pod kódem B 7202 na Fakultě multimedálních komunikací studijní program Mediální a komunikační studia. Studijní obor pak Marketingové komunikace, kde se s public relations můžete blíže seznámit.
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli můžu najít někde na webu scio testy, které potřebuji k přijímačkám na žurnalistiku na FSS MU. Myslím testy, které by se mě postupně znovu generovali. Jako například testy TSP na MU, které je možno si volně stáhnout. Díky za tip, Gecová
Dobrý den.
Pro rok 2011 platí, že nutnou podmínkou pro přijetí do bakalářského studia na FSS MU je absolvování střední školy s maturitou a úspěšné vykonání testů zaměřených na obecné studijní předpoklady a základy společenských věd v rámci Národních srovnávacích zkoušek pořádaných společností Scio.
Fakulta upozorňuje, že důležitým předpokladem pro zvládnutí studia je schopnost studovat z odborných anglických textů. Ke studiu se uchazeč přihlašuje elektronickou přihláškou na adrese: http://is.muni.cz/prihlaska/, a to v období od 1. listopadu 2010 do 28. února 2011.
Administrativní poplatek za podání přihlášky činí 290,- Kč. Administrativní poplatek musí být zaplacen nejpozději 28. února 2011. Ověřenou kopii maturitního vysvědčení přinesou přijatí uchazeči k zápisu ke studiu.
Minulé verze Testu studijních předpokladů na MUNI škola zpřístupňuje na adrese: http://www.muni.cz/admission/tsp - kde naleznete zadání od roku 2003 do roku 2010 a také Klíč správných odpovědí - rovněž do roku 2010.
Dobrý den,
v ústní části přijímacích zkoušek v oboru Žurnalistika na KU je napsáno: "motivace ke studiu s diskusí nad seznamem četby" a mě by zajímalo, jaké knihy mám do mého seznamu četby zahrnou? Jen povinnou četbu, kterou máme mít přečtenou k maturitě nebo i ostatní knihy, které jsem kdy přečetla?
Děkuji.
Dobrý den,
v ústní části přijímacích zkoušek v oboru Žurnalistika na KU je napsáno: "motivace ke studiu s diskusí nad seznamem četby" a mě by zajímalo, jaké knihy mám do mého seznamu četby zahrnou? Jen povinnou četbu, kterou máme mít přečtenou k maturitě nebo i ostatní knihy, které jsem kdy přečetla?
Děkuji.
Dobrý den. Jistě by bylo vhodné uvést také publikace se vztahem k žurnalistice, které jste přečetla.