Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dostat na ekonomii

07. Červenec 2019
Jak se dostat na ekonomii

Makroekonomie, mikroekonomie, podniková ekonomika, řízení výroby, marketing a management, pojišťovnictví, cenné papíry či podvojné účetnictví? Už jste si vybrali, co budete studovat? Poradíme, jak se připravit k přijímačkám na ekonomii.

1

Výběr školy

Ať už toužíte po manažerské pozici, nebo práci účetní, studium ekonomie vám může zajistit perspektivní budoucnost. Navíc získáte teoretické znalosti v oblasti akcií nebo pojišťovnictví. Díky studiu ekonomie si osvojíte znalosti v oblasti hospodaření svých i svěřených peněz. Další pozitiva: studium ekonomie můžete absolvovat na jedné z našich prestižních univerzit jako je Univerzita Karlova nebo Masarykova univerzita. Tradičním cílem uchazečů o studium ekonomie je však Vysoká škola ekonomická v Praze, která patří k nejuznávanějším školám v Evropě. Přitom výběr nebudete mít vůbec jednoduchý. Studium ekonomie na jednotlvých školách je velice vyrovnané. Všechny školy své studenty připravují k praktickému užití získaných znalostí a dovedností ve veřejném i komečním sektoru. Proto pro vás zřejmě budou rozhodující samotné přijímací zkoušky.

2

Přihláška ke studiu

Přihlášku zašlete do stanoveného data na adresu školy. Doporučuje detailně prostudovat podmínky přijetí, některé školy přijímají pouze elektronickou přihlášku. Studovat ekonomii můžete na Karlově univerzitě v Praze, Vysoké škole ekonomické v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně i na Univerzitě Palackého v Olomouci.

3

Příprava na přijímací zkoušky

Co vás bude čekat u přijímacích zkoušek? Obvykle nějaký test všeobecných znalostí, ovšem může vás potkat i matematika a možná i zkoušky z jednoho jazyka. I když na školách povětšinou u přijímacího procesu cizí jazyk nebudete potřebovat, ve studiu rozhodně. Angličtina se dnes považuje za základ a samozřejmost, další světové jazyky jako výhoda. Naštěstí na toto školy dnes pamatují, a tak například můžete studovat navíc i arabštinu, japonštinu apod. Během své přípravy si kupte testy, které najdete v knihkupectví nebo na internetu. Některé se specializují přímo na ekonomii. Tato investice se vyplatí. A jaké jsou vaše šance k přijetí? Obvykle víc jak poloviční. Důkladné samostudium vám výrazně zvyšuje šance.

4

Nedostal/a jsem se na školu

Co teď? Říká se, že úspěch či neúspěch u přijímacích zkoušek se už pozná podle obálky dopisu, který vám škola zaslala. Pokud jste přijati, obvykle v obálce najdete jeden papír s vyjádřením, dopis je proto tenký. Pokud nejste přijati, dopis je tlustý - v obálce totiž najdete spoustu letáků na různé kurzy a pomaturitní studium. Pokud vám dorazí ta tlustá, neklesejte na mysli. Šanci studovat pořád máte. Zkontrolujte si výsledky a podívejte se, zda se v zadání testu neobjevily nějaké sporné otázky. Testy konzultujte se svými kantory ze střední. Najdete-li nějaké nedostatky, máte možnost zaslat odvolání kvůli nepřijetí ke studiu. Do obálky připojte svůj motivační dopis, proč chcete školu studovat a čím byste mohli školu obohatit. Poukažte i na své úspěchy ze střední školy - soutěže, publikační činnost apod. Další alterantivou je studium soukromé školy, pokud to rozpočet vaší rodiny dovoluje. Studium není levné ovšem v případě ekonomie velice srovnatelné s veřejnými školami.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se dostat na medicínu | rady
Jak se dostat na medicínu | rady
Jak se dostat na medicínu | rady. Nejeden z nás si jistě vzpomene na filmovou sérii "Básníků". Medicína - to je ušlechtilá práce, mezi lidmi už od pra…
Jak se dostat na psychologii | rady
Jak se dostat na psychologii | rady
Jak se dostat na psychologii | rady. Jestliže uvažujete o studiu psychologie na vysoké škole, pak vám držím palce. Na psychologii je obrovský nával, z…
Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady. Logické scio testy jsou asi nejtvrdším oříškem pro adepty na univerzitní studenty. Snad vám naše tipy pomohou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.