Jak se bránit před klíštětem
Drobné, ale krvelačné klíště je pro člověka v přírodě stálým a velkým nepřítelem. Nejvíc „při chuti“ je od koncem jara do podzimu. Vyskytuje se zejména v nižších zeměpisných polohách s listnatými a smíšenými lesy i kolem vodních toků. Klíšťata mohou být infikována lidský život ohrožujícími nemocemi – viry způsobujícími zánět mozkových blan nebo bakteriemi, které vyvolají lymskou boreliózu. Prevence spočívá především v důsledné osobní ochraně před klíšťaty.
Diskuze k článku
Přidat komentář
Paní Caldová má správný názor i postup s odtraněním klíštěte.
Já se ještě před vstupem na zahradu či les postříkám sprejem (buďto doma vyrobeným z rozmarýnu a vinného octa) nebo koupeným. Jestliže si klíště přece jen skulinku k pochodu po těle najde - a následně se přisaje, pak mám v záloze již mnohokrát ověřenou radu, která vždy zabrala. Sousedka potřela navlhčeným mýdlem kousek vaty a tím objížděla napadené místo v mém podpaží (sama jsem měla ruku zlomenou). Asi po 2-3 min. mi ukázala vatičku, kde se rozahovalo; - šla jej spláchnout na WC. Víme, že se nemá pálit... Závěr? Je dobré mít doma nebo u sebe kousek vaty, gázy - i ty kleštičky.
Někteří odbornící tvrdí, že tuk na klíště není dobrý, protože klíště se sice udusí a po čase odpadne, ale stihne do rány vyzvrátit infikovaný obsah vnitřností, vč. infikovaných slin. Četla jsem radu, že spolehlivé je potřít klíště mýdlem, tekutým, nebo navhčeným a že se klíště brzy pustí. také se nemá pinzetou točit, ale jen viklat. Vyzkoušela jsem mýdlo několikrát a výborně to fungovalo. Klíště se pustilo během pár minut, i když ještě žilo a muselo být ještě usmrceno. Rozhodně je dobré mít po ruce dobrou pinzetu.
Také se domnívám, že potírání klíštěte tukem je v dnešní době již "překonané".
Názory a rady odborníka lze nalézt zde:
http://hobby.idnes.cz/ing-miroslava-buryskova-phd-diagnostika-infekcnos…
dobre rano
chtela bych se zeptat .proc se klistata nema palit