Jak připravit hruškový kompot | recept
Jak připravit hruškový kompot | recept. Hruškový kompot nám pomůže uchovat hrušky, které se nedají dlouho skladovat. Připravit hruškový kompot je velice snadné a není to pracné. Jak připravit hruškový kompot? Nabízíme vyzkoušené recepty a popis pracovního postupu. Náš nejlepší recept na hruškový kompot krok za krokem.
Co je potřeba
hrušky, cukr, hřebíček
kyselina citronová
zavařovací sklenice
sporák
Hruškový kompot je možná pro někoho poněkud mdlý, ale jinému právě jemná chuť a typické hruškové aroma lahodí. Hruškový kompot připravujeme z letních nebo podzimních hrušek, které nelze uskladnit na zimu. Hrušky by neměly být přímo načesané ze stromu, ale měly by se nechat několik dní takzvaně odležet.
Připravíme si mísu s vodou, do které jsme rozpustili lžičku kyseliny citronové. Do mísy budeme vkládat oloupané hrušky, aby na vzduchu nehnědly. V některých (hlavně starších) receptech je do vody doporučován ocet. Sice udělá tutéž službu – zabrání hnědnutí, ale kompot pak bude mít sice vzdáleně, ale octovou příchuť.
V horké vodě se saponátem vymyjeme a pak dobře opláchneme zavařovací sklenice o objemu 0,7 litru. Nakládat hrušky do menších sklenic není efektivní práce. Umyjeme a horkou vodou spaříme i víčka na sklenice. Jestliže se jedná o víčka už použitá, čichem zjistíme, zda v nich v předchozí sezoně nebyla nějaká aromatická zelenina, aby nám pak kompot nepáchl cibulí. Závadná víčka vyřadíme a nahradíme víčky bez zápachu.
Hrušky oloupeme loupáčkem (škrabkou), rozčtvrtíme a vykrojíme z nich jadřince. Čtvrtky hrušek vkládáme do kyselé vody.
Čtvrtky hrušek skládáme do čistých sklenic. Do sklenice 0,7 l se vejde asi deset až 12 kousků hrušek (podle velikosti plodů). Kdybychom měli hrušek menší množství, třeba jen na čtyři sklenice, je možno krok s namáčením do kyselé vody vynechat a hrušky přímo skládat do zavařovaček. Hrušky by měly sahat asi dva centimetry pod okraj sklenice.
Do každé sklenice nasypeme tři lžíce krystalového cukru, vložíme dva kousky hřebíčku a zalijeme převařenou vodou. Hrušky musí být celé potopené, jinak by vršky bez nálevu byly ve výsledku hnědé a zatvrdlé.
Okraje sklenic otřeme od cukru. Zavíčkujeme, přesvědčíme se, zda víčko dobře drží, ale nepřeklápíme, zkoušíme to rukou.
Hruškový kompot sterilizujeme 30 minut při 80 stupních Celsia, a nebo 20 minut přímým varem. Po vychladnutí každou sklenicí zatřepeme. Jednak zjistíme, jestli se víčko „chytilo“, ale především tím rozptýlíme cukr, který se usadil u dna.
Jinou možností je svařit si cukerný sirup (na litr vody 350 gramů cukru). Jenže těžko odhadneme potřebné množství a sirup se nám pak může nedostávat nebo přebývat. Sypat cukr přímo do sklenic je praktičtější. A vyzkoušené.
Tipy
Do hrušek můžeme přidat pár kuliček jedlých jeřabin.
Diskuze k článku