Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit exotické druhy čajů

30. Květen 2020
Jak připravit exotické druhy čajů

Zatímco někteří z nás po ránu rozespalí přelijí sáček s čajem v hrníčku, pro jiné je příprava tohoto tradičního nápoje hotovým rituálem, který má svá pravidla. Zejména u některých exotičtějších druhů čaje můžeme být na pochybách, zda ho připravujeme správně. Jak připravit exotické druhy čajů?

Co je potřeba

sypaný čaj, šálek, sporák, sítko

Rooibos

Rooibos má vynikající chuť, jejíž intenzita se liší podle toho, jak dlouho necháme sušené lístky louhovat.

Nejsilnější nálev získáme, pokud ho necháme vystydnout. Tento druh čaje se dá připravit nejen přelitím lístků horkou vodou o teplotě cca 95 °C, ale někdo ho získává povařením sušené směsi ve vroucí vodě po dobu 1–3 minut.

Nálev je nutné průběžně míchat. Výhodou druhé metody je, že se z rostlinky vylouhuje maximum přírodních látek, které jsou v lístcích obsažené. Chuť bývá trpčí a intenzivnější. V některých zemích se tento čaj podává s mlékem a doslazuje se cukrem.

Oolong

Čaj oolong by se měl připravovat ze zhruba 3 gramů sušené směsi, kterou bychom měli přelít horkou vodou o objemu 200 ml. Nedoporučuje se přímo voda vroucí, ale o teplotě zhruba 90 °C. Aby se  příjemně nasládlá chuť čaje a jemná vůně více rozvinuly, nalévejte ho do teplých, nahřátých šálků.

Oolong pochází z Číny a má silné povzbuzující účinky. Nejčastěji se v obchodech můžete setkat s dokonale svinutými lístky, ale také s lístky jen mírně zvlněnými. Lístky čaje oolong lze spařit i vícekrát. Kdo chce silnější nálev, může prodloužit dobu louhování, která se obvykle pohybuje mezi 5 až 10 °C nebo přidat více bylinek.

Pu-erh

Poněkud komplikovanější může být příprava čaje pu-erh.

Za prvé se používá více směsi na stejné množství, než je tomu u jiných druhů. Na šálek o objemu 150 ml připadne zhruba 8 g čajových lístků. Jako jeden z mála také snese vyšší teplotu vody, která se prakticky rovná 100 °C. Směs tedy lze zalít vodou z rychlovarné konvice prakticky hned, nemusíme čekat, až trochu vystydne. Doba louhování je individuální, záleží na chuti, teplotě vody a kvalitě čajových lístků.

Zatímco celé lístečky se vylouhují rychleji, jejich zbytky nebo jemná drť nebývá tak silná a můžeme ji nechat v šálku déle.

U všech těchto čajů se provádí takzvaný nultý nálev, kdy se suché lístky prolijí teplou, nikoli horkou vodou, aby se zbavily nežádoucích příměsí a případných nečistot nebo prachu.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na kelímkový Kinder likér
Jak na kelímkový Kinder likér
Na kelímky měřený, smetanově mléčný a z Kinder čokolád dělaný, přesto však plně dospělácký, alkoholový. Likér, který je jednodušší, než jste si m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.