Jak připravit domácí „vaječňák“ bez vajec | recept
Domácí „vaječňák“ bez vajec | recept. Kdo dostal nápad smíchat alkohol, mléko a vejce jako první, není vůbec jisté. O vzniku vaječného likéru koluje mnoho legend. Jedna z nich uvádí, že nápoj původně vůbec vejce neobsahoval. Jeho původ je v Karibiku, kde holandští plantážníci připravovali alkoholický nápoj z fermentovaného avokáda. Doma v Holandsku se nedařilo avokáda pěstovat, a proto hledali náhradu. Vaječný žloutek jim chutí a barvou avokádo připomínal, a tak prý vznikl vaječný likér. Vaječný likér se připravuje v mnoha zemích pod různými názvy. Liší se hustotou, přičemž nejhustější mají právě v Holandsku, a druhem přidaného alkoholu. V článku najdete několik tipů, jak si doma vyrobit „vaječňák“ bez vajec.
Co je potřeba
Likér z pudinku:
- 500 ml plnotučného mléka
- 1 balíček vanilkového pudinku
- 100 až 150 g cukru krupice
- 1 sáček vanilkového cukru
- 250 až 300 ml rumu
Likér z avokáda:
- 1 ks zralého avokáda
- 100 g moučkového cukru
- 125 ml sladké smetany
- 250 ml brandy
- špetka chilli
Jestliže budete likér připravovat z bílého rumu nebo třeba vodky, přidejte do pudinku špetku kurkumy, abyste docílili žluté barvy. Pro příchuť vajec přidejte špetku černé soli (Kala namak). Sůl se těží v Himalájích a má vysoký obsah síry, vegani ji používají pro sirovodíkovou vůni jako náhradu vajec. Likér pro vegany připravíte stejným postupem, jen pudink z mléka nahradíte vanilkovým ze sójového mléka. Sůl nemusíte přidávat do českého tuzemáku, rovněž kurkumu vynechte.
Likér z avokáda
Avokádo oloupejte, odstraňte pecku a rozmačkejte s cukrem. Pak prolisujte přes síto nebo ušlehejte. Přidejte brandy, smetanu a špetku chilli pro chuť. Před naléváním protřepejte. Likér je pro rychlou spotřebu, časem nehezky změní barvu. Připravujte ho v menším množství pro okamžitou spotřebu.
Diskuze k článku