Jak přežít setkání s medvědem
Medvěd je v podstatě jediná opravdu velmi nebezpečná šelma, se kterou se můžeme setkat v našich končinách. Do České republiky se medvěd vrátil teprve nedávno a jeho populace zde není velká. Na Slovensku je situace pro medvědy příznivější. Ačkoli je jistě hezké, když se tato nádherná zvířata prohánějí po lesích, setkání s některým z nich tváří v tvář by si asi nepřál nikdo z nás. Jak se tedy střetu s medvědem vyhnout? A pokud už k němu dojde, jak vyváznout živý? To se dozvíte v následujícím článku.
Jak rozpoznat přítomnost medvěda
Tomu, že se v lesích, kde se právě nacházíte, pohybuje tato šelma, nasvědčuje několik znaků. Jednak jsou to samozřejmě stopy. Jsou pětiprsté a otisk zadní nohy připomíná otisk bosé nohy člověka, tečky před prsty jsou po drápech. Dalším znamením může být trus, ale vzhledem k jeho různorodosti je těžší jej odlišit od výkalů jiných zvířat. Nejvýraznějším znamením jsou medvědy označené stromy, většinou jehličnaté. Zdrásaná a vyhryzaná kůra je viditelná již zdálky. Podobně ovšem loupe kůru i srnčí a jelení zvěř, ti však kůru podeberou zuby ze spodu a odtrhnou, shora pak zůstávají viset cáry kůry. Všímejte si zbytků srsti medvěda a rovnoběžných rýh po drápech. Také podle rozvrácených shnilých pařezů můžete poznat přítomnost medvěda, který zde hledal potravu, opět se dívejte po rovnoběžných drápancích a srsti.
Jak předejít setkání
Pokud jsme z jakéhokoli důvodu už pojali podezření, že na území, kde se nacházíme, se pohybuje medvěd, budeme se snažit vyhnout se setkání s ním. Nejnebezpečnější jsou medvědi, kteří už zavítali do měst nebo blízko lidských obydlí (často zde vybírají popelnice), a tudíž si už na lidi poněkud zvykli a nebojí se jich. Potom jsou velmi nebezpečné samozřejmě medvědice, které chrání své mladé. To poslední, co chcete, je medvěda překvapit. Dělejte proto hluk, aby o vás věděl a měl čas zmizet. Důležité je vědět, že medvěd má slabý zrak a jen průměrný sluch. Dejte o sobě vědět! V tábořišti udržujte čistotu a v žádném případě si neberte jídlo do stanu, zavěste ho v pytlících, vysoko nad zem a pečlivě se zbavte zbytků, medvědi mají výborný čich.
Střetnutí
Pokud přece jen dojde k setkání s medvědem, zachovejte klid. Neutíkejte před medvědem na strom ani nikam jinam, medvědi běhají rychleji než vy a šplhat umí také! Pokud se situace zdá klidná, poskytněte medvědovi únikovou cestu, stůjte klidně, nedívejte se medvědovi do očí, odvraťte se (ale určitě se netočte zády, po očku medvěda sledujte), mluvte klidným hlasem a pomalu ustupujte. Upusťte třeba část oděvu, která by mohla upoutat jeho pozornost. Zhroutit se a dělat mrtvého, když medvěd zaútočí, se někdy vyplatí, ale jen u některých druhů medvědů (např. Grizzly), naopak medvědu černému nedělá problém zakousnout se i do domnělého mrtvého. Chraňte si šíji a doufejte, že medvěd ztratí zájem, případně vás jen poraní, můžete se zkusit stočit do klubíčka, strčit si hlavu mezi nohy a chránit si krk. Medvědi jsou nejvíce nebezpeční, pokud je překvapíte, když chrání mladé, jsou zvyklí na lidské jídlo anebo brání svou kořist. Když se dostanete do některé z těchto situací a medvěd zaútočí, nezbývá než se bránit. Ustupujte, mávejte rukama a dělejte velký hluk. Pokud vás napadne, zaútočte na jeho oči nebo čumák.
Tipy
Medvědi nemají lidi na svém jídelníčku, proto se jim snaží spíše vyhnout. Udělejte to samé. I při setkání je velká šance, že se prostě v klidu rozejdete. Nepanikařte. Pokud z nějakého důvodu přece jen dojde ke konfliktu, snažte se bránit, ale upřímně řečeno, pokud nemáte pořádnou zbraň, jste docela v háji.
Diskuze k článku