Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy
Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy. Několik posledních let si musíme zvykat na velmi vysoké letní teploty, které trvají i několik dní po sobě. Tropické teploty mohou být příčinou zdravotních komplikací i u zdravých a mladých lidí. Ohroženými skupinami jsou lidé nemocní, děti a senioři. V našem článku si můžete přečíst několik lékařských doporučení, jak se v horkých dnech chovat, jak se chránit a na co si dát pozor. Jsou to všechno všeobecně známé rady, určitě jste je mnohokrát slyšeli, ale před další očekávanou vlnou veder vám je raději znovu připomeneme.
Dbejte na pitný režim
Pijte, i když nepociťujete žízeň. Dospělý člověk by měl denně vypít 2–3 l tekutin, v extrémním vedru i více. Žízeň nejlépe zaženete vodou s citronovou šťávou, minerální vodou (střídejte značky) nebo čajem. Nevhodné jsou perlivé a kofeinové nápoje včetně kávy, alkohol. Některé jižní národy pijí vlažný a slazený mátový čaj – zkuste ho také, funguje to.
Omezte pobyt na slunci
V době od 11 hodin dopoledne do 15. hodiny odpolední lékaři nedoporučují pobyt na přímém slunci. Pokud musíte, měli byste mít pokrývku hlavy, sluneční brýle a namažte se krémem s vyšším ochranným faktorem. Pamatujte, že krém musíte nanést na nekryté části těla alespoň 30 minut před tím, než vyjdete ven.
Zatáhněte žaluzie a zavřete okna
V bytech otvírejte okna na noc, kdy je venku chladněji. Jakmile začne stoupat venkovní teplota, okna zavřete a zatáhněte závěsy nebo spusťte žaluzie. Musíte-li z nějakého důvodu vyvětrat, větrejte přes bavlněné prostěradlo namočené ve studené vodě, nejlépe průvanem. Vy se ale před průvanem schovejte za roh.
Pokud máte klimatizaci, nenastavujte ji na příliš nízkou teplotu. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je ideálně 6 °C a neměl by být větší než 10 °C. Pozor dejte na přechody mezi klimatizovaným prostorem a horkem, taková letní angína – opravdu nic moc (vlastní zkušenost).
Ochlazujte se vodou
Noste u sebe v kabelce rozprašovač s vodou a v případě potřeby si vodní mlhou osvěžte obličej. Některé kosmetické značky prodávají rozprašovače s termální vodou. Máte-li možnost, dejte si vlažnou sprchu (28 °C). Pomáhá také několik minut chladit studenou vodou tepny na rukou (zápěstí, loket) a nohou (kotník, podkolenní jamka).
Vhodně se oblékejte
V horku vám bude nejlépe ve volném vzdušném oblečení z přírodních materiálů. Vhodnější jsou světlé barvy, tmavé oblečení absorbuje více tepelné energie.
Diskuze k článku