Jak poznat čerstvá vejce | rady
Jak poznat čerstvá vejce | rady. Když řekneme vejce, rozumíme tím vejce slepičí. Ta jsou v domácnostech používána nejvíc. V obchodech musí být jiná vejce než slepičí viditelně označena. Na první pohled každý z nás pozná malá vejce, hnědě kropenatá - křepelčí, kontrastně větší jsou vejce kachní a husí. Tato vejce mohou obsahovat nebezpečné bakterie, proto musí být nejméně 10 minut vařena před zpracováním, nelze je používat syrová. V našem článku budeme mluvit jen o vejcích slepičích.
Čerstvá vejce ve vodě leží u dna
Čerstvé vejce poznáte bezpečně ponořením do vody, v které rozpustíte lžičku soli. Jeden den až 2 dny staré vejce se položí na délku na dno. Tři dny staré vejce se postaví na špičku. Starší vejce plavou nahoře.
Stárnutím ztrácí vejce vlhkost
Vlhkost, kterou vejce ztrácí je nahrazována vzduchem. Čím více vzduchu vejce obsahuje, tím výše v roztoku plave. Starší vejce plavou a houpají se na hladině vody v hrnci, aniž byste tam museli na zkoušku dávat sůl.
Prosvícením se pozná čerstvost vajec
Je to známá metoda. Když se vejce prosvítí, čerstvá a zdravá vejce mají bílek i žloutek bez cizích příměsí, není vidět žádný kal. Bílek je čistý, hustý a průsvitný. U starších vajec je bílek řidší, vodnatější a žloutek je zploštělý. Je-li žloutek hezky kulatý, vejce je čerstvé. Výška vzduchové dutiny je maximálně 6 milimetrů.
Jak ukládat vejce
Správným ukládáním vajec se prodlouží čerstvost. Ukládejte vejce vzduchovými komorami vzhůru, to je špičkou dolů. Jinak proniká vzduch nahoru a uvolňuje blánu od skořápky, absorbuje více různých pachů a dříve se kazí.
Jak uskladňovat vejce
V chladničce vydrží vejce použivatelná 3 až 4 týdny. Vejce můžeme zmrazit buď rozděleně na bílky a žloutky nebo jako vaječnou směs a vydrží v mrazničce kolem 4 měsíců.
Varování
Pozor na salmonelózu! Většinou v létě mohou být vejce infikována a tepelně nezpracovaná jsou zodpovědná za vznik průjmového onemocnění ─ salmonelózy. Nepoužívejte do mražených i jiných výrobků vejce syrová. Nikdy nepoužívejte vejce kachní.
Diskuze k článku