Jak používat turistickou mapu
Česká republika, respektive České země a Československá republika, mohla být vždy pyšná na síť značených turistických cest, navíc vyznačených v turistických mapách. Tento světově uznávaný fenomén je naším „národním stříbrem“. Historie značených cest začala v 90. letech 19. století. V současné době jsou místně značeny také trasy pro cyklisty, běžkaře a jezdce na koních. Turistické cesty jsou zaneseny do map, které zahrnují celou republiku.
Diskuze k článku
Přidat komentář
Běžné info v kterém chybí nejen pro začátečníky rozlišení barevných tras - obtížnost daných barev (např. zelená nejlehčí...)...
Další zajímavé články
Jak poznat Beskydy | tipy
Jak poznat Beskydy | tipy. Poznat moravské Beskydy by asi mělo patřit k všeobecnému vzdělání. Nebo ke vzdělání vlasteneckému? Dovolená v Beskydech nes…
Jak poznat rozhledny na Bruntálsku
Bruntálský okres je zajímavou destinací pro trávení aktivní rodinné dovolené nebo pro několikadenní pobytový výlet. Region ležící na hranici Moravy a…
Jak si užít procházku v Brdech, tentokrát k mohyle Jana Jakuba Ryby | tip na výlet
Jak si užít procházku v Brdech, tentokrát k mohyle Jana Jakuba Ryby | tip na výlet. Máte chuť vyrazit na procházku? Zkuste tentokrát dojít k mohyle Ja…
Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Dobrý den, děkuji za kometář a připomínku. Ano, máte pravdu, článek je opravdu takovým "úvodem do práce s turistickou mapou". Ale na druhou stranu - kdo pracovat s mapou umí, rady tohoto typu nevyhledává. ;=)
S barvami značek to je podle zásad KČT takto:
červená – dálkové trasy a hřebenovky,
modrá – významnější trasy (dřív se také říkalo krajské),
zelená – místní trasy (dřív se také říkalo okresní),
žlutá – krátké trasy, spojovací cesty (mezi značenými trasami), zkratky.
Náročnost trasy z barvy neodhadneme - i zelená může vést prudkou strží, naopak úsek červené absolutní rovinou. Charakter cesty (lesy, vodní toky, louky) vidíme v mapě, členitost terénu poznáme z vrstevnic. Někdy se stane, že stojíme na rozcestníku a k jednomu cíli vedou dvě cesty. Ani v takovém případě neznamená, že třeba zelená je "snadnější" než modrá. Opět musíme nahlédnout do mapy a volit podle toho, co z ní vyčteme.