Jak používat koření
Nejste si jistí, které koření použít? K čemu slouží badyán, je vhodná ke skopovému masu majoránka? Kdy použít vanilku a jaké koření použít do zavařenin a nakládaných pokrmů? Koření, koření a zase omamné koření. Podívejte se na pár rad, kdy používat koření, a do kterých jídel.
Anýz příjemně voní a má nepatrně sladkou chuť.
V kuchyni se používá k ochucení krémů, koláčů, cukrovinek a pečiva. Dochucují se jím ryby, polévky, omáčky a hojně je využíván v indické kuchyni. Vhodný je k nakládání zeleniny, hruškovým a jablečným kompotům a zvýrazní chuť pěstovaných žampionů. Přidává se také do chlebového těsta.
V léčitelství se užívá k zlepšení trávení, při bolestech v krku (odvar ke kloktání), ke zmírnění kašle a problémů s dýchacím ústrojím.
Tip: Jak upéct pégny (štruple) | recept. Pégny jsou druh obřadního pečiva, které se na Slovácku peklo v průběhu 19. století a někde se peče dodnes, přizpůsobené dnešním chutím. Mohou být jak s anýzem, tak s fenyklem.
Bobkový list ze stromu vavřínu má charakteristickou kořeněnou vůní. Vavřín roste ve Středomoří.
V kuchyni se celé sušené listy přidávají do marinád na ryby a zvěřinu, do nakládané zeleniny, hub, do smetanových omáček, sladkokyselých polévek a do šťávy při pečení masa. Při vaření necháváme bobkový list vařit jen asi 15–20 minut, aby z něj nevyprchala jeho specifická a příjemná vůně.
Věděli jste, že staří Řekové a Římané považovali rostlinu za symbol moudrosti, vítězství a ochrany? Právě proto jsou řečtí a římští učenci vyobrazováni s vavřínovým věncem na hlavě.
Přečtěte si také Jak využít bobkový list v kuchyni a poznat jeho další účinky | rady
Fenykl od raného středověku v Evropě pěstovali mniši v klášterních zahradách. Semena mají pronikavou vůni, nasládlou a lehce štiplavou chuť.
V kuchyni se fenykl používá na dochucení omáček, salátů, marinád, rybích salátů a pokrmů, ale i do pečiva, zavařenin a likérů.
V léčitelství se dříve fenyklový odvar využíval ke kloktání a k výplachu očí při zánětech.
Věděli jste, že fenykl se v 18. století spolu s pelyňkem a anýzem začal přidávat do alkoholického nápoje absint?
Hořčice má po rozdrcení výraznou chuť a ostré aroma.
V kuchyni je zapotřebí k nálevu na okurky a jiné zeleniny, do omáček, majonéz a některých výrobků na uzení. Je i důležitou surovinou na výrobu hořčice a častou součástí mnoha kořenících směsí.
V lidové medicíně se kdysi hořčičná semínka používala na zmírnění bolesti zubů.
Tip: Zkuste si proto vyrobit domácí medovou hořčici
Hřebíček – to jsou vlastně sušená nerozvitá poupata tropického stromu hřebíčkovce. Koření pochází z Indonésie a do Evropy se dostalo už ve 4. století.
V kuchyni se uplatňuje při ochucování zavařenin, kompotů, dušené rýže, svařeného vína, sladkých omáček, kečupu a nakládané zeleniny. Mletý hřebíček je součástí perníkového koření a přidává se i do jiného sladkého pečiva.
Koření má antiseptický a léčivý účinek, je využíván v léčitelství ke zmírnění křečí a bolesti zubů.
Přečtěte si Jak využít hřebíček jako koření i lék | rady a tipy.
Kapary jsou nerozvité tmavozelené pupeny středomořského trnitého keře. Mají zvláštní pikantní chuť a prodávají se v octovém nálevu.
V kuchyni slouží k dochucování masitých jídel, omáček, pomazánek a zdobí se s nimi obložené mísy.
Recept s kapary: Jak uvařit švédské roštěnky se smetanovou omáčkou | recept
Kmín – rozšířené a oblíbené koření je v Evropě známé již od 13. století. Chuť semínek je popisována jako hřejivá, kořeněná a zemitá.
V kuchyni se přidává se do chleba, posypává se jím pečivo, přidává se do polévek, salátů, masových, bramborových a zelných jídel, k dušenému a pečenému vepřovému masu.
V léčitelství se kmínové polévky a čaje doporučují pro povzbuzení chuti, posilnění žaludku, při žaludečních křečích a plynatosti.
Věděli jste, že kmín se ve starověkém Egyptě využíval jako konzervační látka při mumifikaci faraonů?
Majoránka – sušené a rozdrolené stonky a lístky s výraznou jemně nahořklou chutí a vůní.
V kuchyni má široké využití. Používá se na dochucování bramborových, luštěninových a zeleninových polévek, do masových výrobků, zejména zabijačkových pochoutek. Výrazně zlepšuje chuť drůbežího masa. Do polévek a omáček ji přidáváme až před dovařením, dlouhým varem hořkne.
V léčitelství se uplatňovala při léčbě otoků a potížích s trávením.
Věděli jste, že sušená majoránka má silnější aroma než čerstvá?
Neměli byste přehlédnout: Jak využít majoránku pro zdraví
Muškátový oříšek a květ se získávají z tropického stromu muškátovníku vonného. Pokrmům dodávají příjemnou kořeněnou chuť.
V kuchyni se jimi dochucují bílé polévky, omáčky, rybí vývar, sekaná masa, zvěřina, dušená jídla, pečivo, slané nákypy. Při vaření přidávejte muškátový ořech až na závěr, tepelnou úpravou ztrácí chuť.
V lidovém léčitelství se užívají při poruchách trávení a nadbytku žaludeční kyseliny.
Tip: zkuste strouhaným oříškem nebo tlučeným květem okořenit bešamel, cibulovou omáčku, celerový salát nebo květák „na mozeček“. Pokrm získá velmi osobitou pikantní chuť.
Varování: Kořenit muškátovým ořechem se doporučuje s mírou, špetka strouhaného oříšku stačí na pokrm pro 4 osoby.
Mohlo by vás zajímat: Jak využít muškátový oříšek a květ
Nové koření – červenohnědé bobule mají mírně štiplavou chuť a vzhledem se podobají pepři. Chutí koření připomíná černý pepř a vůní zase směs hřebíčku, muškátového ořechu a skořice.
V kuchyni dodá nálevům, omáčkám, rybím pokrmům, mletým masům, salátu, paštikám i zelenině speciální chuť. Často se používá na kořenění klobás a do kořeninových směsí.
V léčitelství se odvar z nového koření doporučuje k zmírnění plynatosti a žaludečních potíží.
Věděli jste, že aby semínka nového koření vyklíčila, musejí projít ptačím trávením?
Skořice má výraznou chuť a vůni. Rozlišujeme dva druhy: skořicovník ceylonský (pravý, velmi jemný a vonný) a skořicovník čínský. Koření se získává sušením kůry mladých skořicovníků.
V kuchyni celou skořici přidáváme do ovocných zavařenin, svařeného vína, punče, rajské omáčky. Mletou skořicí kořeníme sladké pokrmy, ovocné nápně a polévky.
V lidovém lékařství se skořice využívá k povzbuzení chuti a podpoře trávení.
Podívejte, Jak snadno upéct sušenky s jablky ze skořicové drobenky | oblíbený recept
Šafrán oblíbené koření našich babiček, dnes se používá zřídka. Voňavé koření, jež lze použít i jako barvivo do masových polévek, aby měly krásnou zlatožlutou barvu. Hodí se i do omáček, krémů, k sýrům, máslu i do zákusků.
Přečtěte si Jak upéct švédské Lusse kattor | kynuté pečivo se šafránem
Vanilka – vanilkový lusk (tobolka) je plodem tropické orchideje původem z Mexika. Příjemnou vůni získá až fermentací.
V kuchyni se uplatní při dochucení zákusků, zmrzlin, krémů a jiných sladkostí. Pravá vanilka je drahá a často se nahrazuje syntetickým vanilínem, který nemá tak jemnou vůni
V léčitelství ji využívali Aztékové. Věřili, že povzbuzuje činnost srdce.
Vyzkoušejte: Jak na domácí vanilkový cukr s pravou vanilkou | 3 způsoby přípravy
Zázvor má štiplavou až nahořklou chuť s nádechem citrusů a charakteristickou pryskyřičnou vůni, a proto ho dávkujeme s mírou.
V kuchyni se používá se čerstvý i sušený ve formě prášku. Dochucují se jím fazolové a bramborové polévky, některá masová jídla, nálevy na zeleninu i ovocné saláty a pečivo.
V léčitelství je zázvor hojně využíván. Připisují se mu antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá při žaludečních nevolnostech a léčí rýmu a chřipku.
Recept se zázvorem: Jak vyrobit domácí zázvorový sirup | recept
Diskuze k článku