Jak postoupit pohledávku | rady
Diskuze k článku
Přidat komentář
Děkuji za odpověď. Měl bych ještě doplňujcí dotaz. Jaký je tedy následující postup oné firmy, která zahraniční společnost zastupuje? V případě podání žaloby hradí soudní poplatky ten, který spor prohraje. Podle čeho se určuje výše takových poplatků?
Úhrada soudních nákladů je celkem složitá- vychází se z občanského soudního řádu, z advokátního tarifu (vyhláška č. 177/1996 Sb.) a z vyhlášky č. 484/2000 Sb. (tzv. paušál).
Uhradit musíte soudní poplatek, odměnu za právní zastoupení druhé strany, za jednotlivé úkony v řízení atd. Takhle obecně se přesná částka nedá určit- ale obrázek si můžete udělat podle toho, jak velká je žalovaná částka. Pokud například dlužíte do 1.000Kč, je odměna za zastupování 4.500Kč (to je jedna z položek, zpravidla největší, kterou musíte uhradit). Když ale dlužíte třeba od 5.000-10.000Kč, pak je odměna 9.000Kč.
Každopádně jsou to celkem vysoké sumy. Je úplně běžné, že ten, kdo např. nezaplatil pokutu v tramvaji, zaplatí u soudu 1.000,- jako původní pokutu plus zhruba kolem 6.500Kč na soudních nákladech.
Co když firma zastupuje společnost v zahraničí, má plnou moc ji zastupovat v ČR, a vymáhá po vás peníze třeba za zboží, které jste koupil přes internet na zahraničním webu. Může tato česká firma podat na vás žalobu?
Ano může. Pokud si u zahraniční společnosti něco koupíte a nezaplatíte, má tato společnost vlastně tři možnosti: buď vás bude žalovat sama, nebo udělí plnou moc někomu, aby vás ten někdo žaloval jejím jménem, nebo pohledávku postoupí (takže povinen platit budete někomu třetímu a ten vás bude žalovat svým jménem).
Pro společnost by bylo samozřejmě komplikované a nákladné jezdit do ČR a žalovat vás, proto si "pomůže" například postoupením pohledávky nebo tím, že zplnomocní někoho, kdo bydlí (má sídlo) v ČR.