Jak pomoct pokojovým květinám v truhlících, aby byly opět hezké
Také si o sobě myslíte, že patříte ke skupině osob, kterým se pěstování jakýchkoli interiérových rostlin nedaří? V něčem bude jistě zádrhel a většinou bývá ve špatně umístěné rostlině na místě, které jí nevyhovuje. Nezřídka se rostlině také věnujeme buď víc, než chce, nebo naopak méně, než jí prospívá. Proto je dobré najít si k rostlině, které se u vás nedaří informace, jak se o ni správně starat a kde ji umístit.
Nové květináče a substrát
Máte už roky rostlinu ve stejném květináči? Pak může být poškozený, nebo v něm může být nemoc, která rostlinu oslabuje. Je dobré květiny alespoň co dva roky přesadit do větší nádoby, obměnit substrát za univerzální, nebo speciální pro pokojové rostliny. Už to, že rostlinu přesadíte, jí velmi prospěje. Větší nádoba by měla odpovídat velikosti kořenového balu, aby do ní bez potíží vešel a kolem zůstávalo dostatek místa na rozrůstání se kořenů.
Kořeny při přesazování oddělte od sebe, většinou bývají propletené a drží pospolu. Tím, že je oddělíte od sebe, je zároveň provzdušníte. Můžete je i zkrátit až o jejich třetinu. Mnoho rostlin při zastřižení kořenů tyto rozdvojí.
Hnojivo ve správném dávkování pro danou květinu
Nový substrát má v sobě často živiny pro rostlinu na cca 6 týdnů. Poté můžete začít přihnojovat. Vždy hnojíme rostlinu v době, kdy není úplně vysušená. Hnojivo může být tekuté nebo v tabletách. Záleží jen na vás, které je vám příjemnější.
Jakmile máte přesazeno ve větší nádobě, do správného substrátu a pohnojeno, zbývá už jen zajistit správné místo buď s přístupem slunce, nebo naopak v místnosti tak, aby na něj sluneční paprsky nedopadaly, příp. jen ráno či večer, kdy už jsou slabé a listy rostlin nepopálí.
Existují už i aplikace do telefonu, které po vyfocení a sdílení vaší fotografie rozpoznají konkrétní rostlinu, a vy snadno zjistíte, jak se o ni správně starat. Začnete si konečně užívat hezkých rostlin, které budou kvést, a bude jim u vás příjemně.
Diskuze k článku