Jak pojistit jízdní kolo proti krádeži | rady
Jak pojistit jízdní kolo proti krádeži | rady. Pokud máte pojištění domácnosti, můžete být v klidu, neboť v jeho rámci máte pojištěná i jízdní kola proti krádeži. U drahých kol je to však kvůli pojistným limitům jen z části. Samostatně vám kolo u nás pojistí pouze Česká pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna.
Česká pojišťovna nabízí pojištění kola jako individuální variantu pojištění domácnosti. Můžete si domluvit pojistný limit, který může dosáhnout až výše pořizovací ceny.
Při pojištění pouze domácnosti je pojistné plnění limitováno deseti tisíci korunami, a to v případě, že se vám kolo ztratí z bytu, a pěti tisíci, stane-li se to v nebytovém prostoru, jako je sklep, kůlna atd.
Kolo budete mít pojištěné i mimo místo vašeho bydliště, ovšem vždy jen na území České republiky.
Pojištění se vztahuje i na místa k tomu určená nebo obvyklá před restaurací či obchodem, pokud budete mít kolo uzamčené předepsaným zámkem k pevné součásti stavby, ke stromu, hromosvodu či sloupu veřejného osvětlení. Nezbytnou podmínkou je však to, že ke krádeži musí dojít jen v denní době od šesti do 22 hodin.
Ideální je, pokud si můžete takto zamčené kolo vyfotografovat.
Další možnosti je již zmiňovaná Česká podnikatelská pojišťovna. Tato pojišťovna sjednává pojištění kola s minimálně pětisetkorunovou spoluúčastí. Při hodnotě kola nad 50 tisíc pak s desetiprocentní spoluúčastí.
Kolo musí být vybaveno mikročipem RFID, mikrotečkami s PIN kódem, výstražnou etiketou a zaevidované do Centrálního registru. Celá tato sada stojí několik stokorun.
Jde o jediné pojištění kol v Česku, které funguje podobně jako havarijní pojištění u aut, t.j. že vám hradí i škody vzniklé při dopravní nehodě. Pro účast v cyklistických závodech je třeba mít své kolo dále připojištěné.
Poslední možností je ČSOB. Máte-li jízdní kolo značky Merida, můžete si jej pojistit proti krádeži vloupáním nebo loupežným přepadením u ČSOB Pojišťovny, která rovněž zavedla toto specifické pojištění kol.
Diskuze k článku