Jak podpořit laktaci | rady
Jak podpořit laktaci | rady. Zhruba pět procent maminek má tu smůlu, že vůbec nemohou kojit, a nezbývá nic jiného, než děťátko krmit umělou výživou. Dalším ženám se sice mléko tvoří, ale pouze v malém množství.
Poměrně velká část maminek řeší, jak laktaci podpořit.
Co je potřeba
dostatečný příjem tekutin, pískavice řecké seno, ostropestřec mariánský, anýz, fenykl, kmín a rýmovník, dvoufázová odsávačka
Stav maminky
Základem úspěchu je dobrý psychický stav maminek, minimalizace stresu a také dostatek odpočinku. Psychická pohoda napomáhá všem správným procesům v těle. Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím tvorbu mléka je dostatečný příjem jídla a především tekutin.
Kojící maminka by měla vypít nejméně 3 litry tekutin, ideální je voda nebo čaj bez kofeinu.
Přisátí miminka a dokrmování
Naprosto klíčovou roli hraje to, jak se miminko přisaje. Správná technika kojení má totiž stimulující efekt.
Snažte se tedy hodně kojit, i když to hned nejde, a pokračujte s tím i v noci. To, že je miminko správně přisáté, poznáte tak, že se nosánek i bradička dotýkají maminčina prsu.
Častou chybou, které se maminky dopouštějí, je dokrmování. Pití z lahvičky je pro dítě mnohem jednodušší, takže ho nic nemotivuje k tomu, aby se snažily sát z prsu. Když si navyknou pít až během dokrmování, prs mohou odmítat a žena tak opět sahá po lahvi, což jen celý začarovaný kruh prohlubuje.
Podpůrné prostředky
Mezi podpůrné prostředky patří bylinky jako pískavice řecké seno, ostropestřec mariánský, anýz, fenykl, kmín a rýmovník. Z těchto důvodů se prodávají nejrůznější kojící čaje, odvary nebo směsi bylinek, které laktaci podporují. Podpůrný efekt mají ale i extrakty z bylinek slisované do kapslí či tabletek.
Naopak si dejte pozor na to, že užívání máty peprné či šalvěje lékařské kojení spíše tlumí.
Pomoci mohou i odsávačky. Především ty dvoufázové simulují přirozené sání miminka a tím napomáhají tvorbě mléka. Jejich použití často kojení nastartuje nebo alespoň podpoří.
Diskuze k článku