Přejít k hlavnímu obsahu

Jak po úrazu získat bolestné? Poradíme vám

15. Červen 2020
Jak po úrazu získat bolestné? Poradíme vám

Pracovní úraz není ničím příjemným. V mnoha případech vás připraví, jak o zdraví, tak i finanční prostředky. Alespoň ty máte šanci získat zpět. V následujícím článku vám poradíme jak na to.

V první řadě je na místě zjistit, zda vůbec na tzv. bolestné neboli odškodné po úrazu máte nárok. Zákon na první pohled hovoří jasně. Bolestné je v něm vnímáno jako náhrada škody za imateriální újmu při škodě na zdraví, k níž došlo při výkonu povolání. Touto imateriální škodou je primárně míněna škoda na zdraví, ať již tělesná či psychická.

1

Kdy vzniká nárok na náhradu škody?

Nárok na tuto škodu přitom vzniká, pokud vám vznikla při vykonávání pracovních povinností, a je přitom jedno, zda se tak stalo na místě pracoviště či mimo něj. Samozřejmě za předpokladu, že jste na daném místě, na němž k úrazu došlo, vykonávali pracovní povinnosti. Typickým příkladem je autohavárie na služební cestě.

2

Na náhradu školy mají nárok i školáci

Nárok na náhradu škody se však vztahuje i na školáky. Pokud v době školního vyučování dojde k úrazu, má žák či student, popřípadě jeho zákonný zástupce nárok na náhradu škody stejně jako zaměstnanec v pracovním poměru. A opět zde nehraje roli, zda k úrazu došlo na půdě školy či mimo ni.

3

Vyžádejte si posudek o bolestném

Jak v těchto případech postupovat? Další krok bude na vašem ošetřujícím lékaři, který bude muset vyplnit tzv. posudek o bolestném. Jedná se o dvoustránkový formulář, jenž si vyžádáte u svého zaměstnavatele (popř. vedení školy). To vám také sdělí, kde tento formulář získáte – zda vám jej vydá přímo ona (škola, popřípadě zaměstnavatel), nebo si jej budete muset vyžádat od pojišťovny, u niž je daný subjekt pojištěn.

4

Obraťte se na svého ošetřujícího lékaře

Po ukončení vaší léčby (ne dříve!) s tímto formulářem a lékařskou zprávou (ze dne, kdy k úrazu došlo) dojdete ke svému ošetřujícímu lékaři a ten jej vyplní. Vy nic nevyplňujte! Upozorňujeme, že tento úkon si lékaři většinou zpoplatňují, a to částkou okolo tří set korun.

5

Na jaké bolestné máte nárok?

Zřejmě vás bude zajímat, na jak vysoké bolestné budete mít nárok. To závisí právě na vašem ošetřujícím lékaři, respektive na charakteru úrazu samotného. Výše bolestného se odvíjí podle počtu bodů, který náleží právě vašemu typu úrazu. Výše bodů, jež bude v posudku uvedena, se samozřejmě liší podle typu úrazu, náročnosti léčby, bolestivosti, infekčnosti atd.

6

Bodové hodnocení úrazu a výše odškodnění

Jeden bod každopádně představuje 120 korun. Bude-li ve vašem posudku figurovat sto bodů, budete mít nárok na 12 000 korun. Nejde však jen o samotné body, ale i o průběh léčby. V případě infekčních nemocí se například bolestní navyšuje o padesát procent. Velmi náročná léčba pak bolestné může i zdvojnásobit. Tabulku bodového hodnocení úrazů každopádně naleznete ZDE. A tabulku výše konkrétních odškodnění ZDE.

Posledním krokem před vyplacením náhrady bude odevzdání vyplněného formuláře svému zaměstnavateli či vedení školy. Vyjádření byste měli obdržet do několika dnů.

Klíčová slova: úraz
Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybavit domácí lékárničku
Jak vybavit domácí lékárničku
Jak vybavit domácí lékárničku | rady a tipy. Dobře vybavená domácí lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Obinadlo, dezinfekce, lék proti prů…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.