Jak platit kartou přes internet | rady
Jak platit kartou přes internet | rady. Internet je v dnešní době samozřejmostí. Spolu s ním, mimo jiné, přišly do módy také e-shopy, které jdou ruku v ruce s bezhotovostními platebními transakcemi. Majitelům platebních karet se díky internetu otevřely nové možnosti užití karty. Pomocí internetu, bankovního účtu a platební karty lze sledovat finanční pohyby na účtu či dobíjet kredit na mobilním telefonu. V neposlední řadě lze provádět bezhotovostní úhrady nejrůznějších závazků téměř kdykoli a kdekoli, což je pro uživatele platebních karet obrovským přínosem.
Co je potřeba
internet
platební karta
Existuje více možností, jak provádět bezhotovostní úhrady pomocí platební karty a internetu. Jednou z nich jsou bezhotovostní platby realizované zadáním kombinace čísla karty, trojmístného kódu na její zadní straně (kódy CVC a CVV) a data platnosti karty. Tyto údaje se zadávají do formuláře na konkrétních internetových stránkách, na kterých zboží či službu kupujete. Tuto funkci karty je třeba aktivovat. Klient tedy kontaktuje příslušnou banku a žádá o tuto službu. Aktivace je v některých případech zpoplatněná, obvykle kolem několika deseti korun. Výhodou tohoto způsobu placení kartou přes internet je rychlost převodu peněz. V momentě, kdy platbu potvrdíte, jsou vám z účtu odečteny peníze a druhé straně jsou na účet naopak připsány (podobně jako při placení kartou v obchodě za nákup). Není tedy nutné čekat na přispání peněz několik dnů, jako při platbě prostřednictvím internetového bankovnictví. Samotná transakce obvykle není zpoplatněna.
Také virtuální karty nabízí zajímavý a docela bezpečný způsob bezhotovostních plateb přes internet. A to díky tomu, že většinou neexistuje žádná fyzická karta s údaji, které by mohly být zneužity například při ztrátě karty. Tzv. e-karta je pouhá kombinace čísel generovaná přímo bankou. Podobně jako u běžné karty se k internetovým úhradám používá číslo e-karty, kód CVV nebo CVC a datum platnosti karty. Tato platební karta je určena výhradně pro úhrady prováděné přes internet. Virtuální karty jsou stejně jako běžné, fyzické platební karty napojeny přímo na účet majitele. Ten si na svou e-kartu může navolit různé (na běžné kartě nezávislé) limity a omezení (například počet transakcí za den apod.). Tato omezení lze většinou libovolně měnit v průběhu užívání karty. Virtuální kartu lze také zablokovat, což u některých bankovních domů může představovat výdaje navíc. Samotné užívání virtuální karty obvykle bývá také zpoplatněno, výše poplatků závisí na konkrétní bance.
Portály jako je PayPal, PaySec a podobně, nabízejí další možnost bezhotovostních úhrad. Tyto internetové platební systémy umožňují přesuny peněz mezi účty, které jsou identifikovány na základě e-mailové adresy. Internetové platební kanály jsou jakousi alternativou k úhradám kartou přes internet, avšak poskytují vyšší míru bezpečnosti. Obyčejná platba kartou přes internet vyžaduje zadání kombinace čísla karty, data platnosti a trojmístného kódu CVV či CVC přímo do formuláře na stránkách cílového subjektu, který zadaných údajů může zneužít. Tyto údaje je třeba vyplňovat při každém plánovaném přesunu peněz. Kdežto na webových stránkách PayPalu, PaySecu, Moneybookers a podobných si jedenkrát založíte svůj účet zadáním e-mailové adresy a údajů z karty (číslo karty, datum platnosti, trojmístný kód) a pak jej ovládáte prostřednictvím internetu. Není tedy nutné údaje o kartě zadávat opakovaně při provádění jednotlivých transakcí u cizích portálů. Samotná registrace uživatele na internetových platebních portálech obvykle není zpoplatněna, ale může se stát, že při registraci bude ze zadávaného účtu stržen poplatek, například 50 Kč v případě PayPalu. Ten však bývá při provedení první bezhotovostní transakce prostřednictvím účtu zřízeného u internetového platebního portálu navrácen. Registraci uživatel provede přímo na webových stránkách vybraného internetového platebního systému.
Varování
Při nákupech přes internet buďte vždy obezřetní. Nakupujte u osvědčených e-shopů. Vždy se seznamte s obchodními podmínkami jednotlivých serverů.
Diskuze k článku