Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat vánoční hvězdu

Jak na pěstování vánoční hvězdy? Proč pěstovat vánoční hvězdu? Je vánoční hvězda náročná na pěstování? Každý rok zhruba měsíc před Štědrým dnem zaplní pulty obchodů a květinářství menší či větší rostliny se zářivě červenými listeny. Vánoční hvězda se stala součástí Vánoc stejně jako jesličky nebo vánoční stromeček. A jak se o ni správně starat?

Co je potřeba

vánoční hvězda

1

Vánoční hvězda – trocha botaniky

Vánoční hvězda (Poinsettia nebo také Euphorbia pulcherrima) patří do čeledi pryšcovitých a její původní domovinou je Mexiko. Je dekorativní především kvůli křiklavě vybarveným listenům, které mnozí lidé považují za květy. Skutečné květy poinsettie jsou ale velmi malé.

2

Něž si vánoční hvězdu přinesete domů

V obchodech jsou dnes k dostání nejrůznější barvy vánoční hvězdy: od standardní červené přes meruňkovou, žlutou a dokonce bílou. Horkou novinkou jsou pak vánoční hvězdy několikabarevné. Někdy bývají celé rostliny pokryté třpytkami. To jim ale nikterak nevadí. Pozor si musíte dát v první řadě na substrát vánoční hvězdy: není příliš promočený nebo přeschlý? Listy musí být rovnoměrně vybarvené, bez nevzhledných skvrn a zaschlých konečků listů. Vánoční hvězda je velmi citlivá na chlad. Pamatujte na to i při jejím transportu. I na velmi krátkou vzdálenost (z obchodu do auta) si ji nechte zabalit do několika vrstev papíru nebo novin.

3

Jak se starat o vánoční hvězdu

Po příchodu domů umístěte rostlinu na světlé místo s dostatkem světla. Pamatujte na to, že vánoční hvězda nesnáší především přímé slunce a průvan. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 20-26 °C. Stojí-li květináč těsně nad topením, postavte ho na misku s vlhkými oblázky a čas od času celou rostlinu poroste. Vánoční hvězdu zalévejte pravidelně odstátou vodou, do které 1x za 14 dní přidejte hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny a to až do doby, dokud rostlina neodkvete. Poupata jsou drobná a najdete je přímo ve středu červené růžice listů. Kvetení vánoční hvězdy není výrazné a trvá 5-12 dní, protože poupat je několik a rozkvétají postupně. Po odkvetení vánoční hvězdy ukončete hnojení, ale rostlinu ponechte na místě, dál přiměřeně zalévejte. Substrát nesmí nikdy vyschnout, ale ani být neustále podmáčený.

4

Vánoční hvězda – dlouholetý společník

Když z hvězdy začnou opadávat červené listeny, přeneste ji do místnosti s nižší teplou (max 15 °C ne méně) a omezte zálivku. V březnu rostlinu výrazně zkraťte a vraťte na původní místo. Začněte zalévat jako obvykle. Od května přihnojujte živinami pro kvetoucí rostliny.

5

Opětovné kvetení vánoční hvězdy

Aby vánoční hvězda vykvetla, potřebuje krátký den a dlouhou noc. Bohužel naše střídání světla a tmy k navození tohoto cyklu nestačí, musíte jí proto trochu pomoci.Vyrobte kornout z černého papíru tak, aby se pod něj vešla celá rostlina i s květináčem. Rostlinu přikrývejte pod poklopem od října do listopadu (2 měsíce) na dobu 14 hodin. Odvděčí se vám nádhernými barvami.

6

Množení vánoční hvězdy

Vánoční hvězdu lze množit velmi jednoduše – řízkováním. V dubnu až květnu ustřihněte mladé větvičky, ponořte je na chvíli do vody (kvůli zastavení vytékajícího mléka) a pak je ihned zasaďte do vlhkého substrátu. Použijte běžnou zeminu pro pokojové rostliny smíchanou s pískem v poměru 2:1.

Varování

Vánoční hvězda patří mezi jedovaté rostliny. Udržujte ji proto mimo dosah dětí a domácích zvířat. Při náhodném potřísnění pokožky jejím mlékem postižené místo ihned omyjte vodou, při zasažení očí vyhledejte pro jistotu lékaře.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.