Jak pěstovat tymián
Není v kuchyni nad vlastní doma vypěstovaný tymián. Nezastupitelné místo má tymián také v lidovém léčitelství, protože je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylin vůbec. Tymián se používá při nemocech horních cest dýchacích, je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Pěstování tymiánu je možné v záhonu na zahrádce i v truhlíku a květináči za oknem. Na pěstování je tymián nenáročný a zvládne jej každý.
Stanoviště pro pěstování tymiánu Pěstování tymiánu je snadné. Pěstujeme jej na slunném místě chráněném proti prudkému větru. Semena tymiánu vyséváme v březnu až dubnu přímo na místo do řádků vzdálených asi 40 cm na povrch půdy. Semena tymiánu nesadíme do hloubky, pouze přitiskneme. Semena tymiánu klíčí světlem. Tymiánu se daří v polosuché a na živiny chudší půdě. Pro potřeby jedné rodiny bohatě postačí záhonek 0,5 m x 0,5 m. Příliš nezalévejte, jinak ztrácí své aroma.
Hnojení tymiánu Tymián není potřeba přihnojovat. Příliš výživná půda má za následek, že tymián ztrácí své aroma.
Sběr tymiánu Tymián sbíráme za suchého počasí, nejlépe v poledne a těsně před rozkvětem. Sbíráme nedřevnatou nať.
Použití tymiánu Tymián konzumujeme v čerstvém i sušeném stavu, sušíme jej na přímém slunci. Tymián pomáhá při zažívání, a proto je vhodný ke skopovému a vepřovému masu a zvěřině. Zvýrazňuje chuť marinovaného masa a přidává se do svíčkové omáčky. Pár lístků ochutí i pokrmy z ryb, luštěnin a rýže. Přidává se do zeleninových pokrmů, omáček a salátů, marinád na grilování nebo do těstovin. Pro zdraví z tymiánu připravujeme tympánový čaj, tympánové kapky nebo jej inhalujeme.
Tipy
K pěstováním si můžeme vybrat několik typů tymiánu podle složení silice, například s citrónovou nebo pomerančovou vůní.
Varování
Po odkvětu musíme tymián asi ve třetině seříznout, díky tomu zesílí a zkošatí.
Diskuze k článku