Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat rakytník

17. Duben 2020
Jak pěstovat rakytník

Pěstování rakytníku krok za krokem. Rakytník je keř, který je znám převážně pro své bobulovité plody. Rakytník obsahuje vysoké množství vitamínu C a spoustu antioxidantů, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Keř rakytníku u nás zdobí parky, a také místa, kde se jiným rostlinám tolik nedaří. Rakytník je totiž odolný a k navíc nenáročný na pěstování. Obliba pěstování rakytníku stoupá a čím dál více se objevuje i na běžných zahradách, kde si jeho pěstitelé cení hlavně jeho nevšedních plodů.

Co je potřeba

rýč
zahradu
několik keřů rakytníku
vodu
hnojivo, draslík a fosfor

1

Jestli chcete, aby se rakytníku u vás dařilo, měli byste v prvé řadě vědět, že rakytník je dvoudomá rostlina. Co to pro vás znamená? Že na své zahradě musíte vysadit minimálně tři keře rakytníku (z toho jeden samčí keř a dva samičí keře). Sami pohlaví rakytníku poznáte jen stěží, a proto keře raději kupujte v dobrém zahradnictví, kde vám s jeho výběrem a koupí poradí. Kupujte a sázejte minimálně dvouleté sazenice rakytníku.

2

Opylovací keř rakytníku vždy sázejte z návětrné strany. Rakytník je sice velice odolný, ale jestli z něj chcete něco mít, sázejte ho do země bohaté na vápník a do kypré zeminy s živinami. Při sázení rakytníku do půdy zapracujte také i hnůj. Keře od sebe sázejte 3 metry. Pokud však rakytník sázíte na svah, postačí vám mezera pouze 2 metry. Keře rakytníku sázejte buď na podzim, anebo na jaře.

3

Pokud se vrhnete na pěstování ryktníku od semen, nejprve z připravovaného stanoviště pro pěstování rakytníku odstraňte plevel, půdu okopejte a semena rakytníku zasejte při teplotě nad 17 °C. Při pěstování rakytníku ze semen však nebudete vědět, zda vzejde samčí anebo samičí rostlina. K pěstování rakytníku potřebujete skleník, protože na zahradu se pak přenáší až minimálně dvouleté rostliny.

4

Rakytníku dopřejte středně bohatou zálivku. V průběhu dalších let keři dodávejte také fosfor a draslík.

5

U rakytníku je také nutné počítat s tím, že se plodů dočkáte až za 4 roky po vysazení.

6

Zralé bobule sklízejte od druhé poloviny srpna až do první poloviny září.

7

Rakytník množte semeny, zelenými řízky anebo roubováním. Nejsnazší je dělení zelenými řízky, což se provádí v polovině července, kdy se zapichují do sterilního substrátu a nechávají se zakořenit.

Varování

Pozor na dusík, tomu se snažte vyhnout!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat řešetlákový rakytník
Jak pěstovat řešetlákový rakytník
Rakytník řešetlákový – zásady pěstování. Rakytník řešetlákový je znám pro své velice chutné a zdravé plody. Rakytník se původně používal k přirozenému…
Jak na výrobu medu z rakytníku | recept
Jak na výrobu medu z rakytníku | recept
Rakytníkový med | recept. Nejde o žádnou nadsázku, když se řekne, že rakytník řešetlákový je rostlinou budoucnosti. Kdo by to do něj řekl a kdo by uvě…
materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.