Jak pěstovat povíjnici batátovou | rady a tipy
Povíjnice batátová (Ipomoea batatas) se ve své domovině pěstuje jako trvalka. U nás se většinou nabízí jako popínavá nebo převislá letnička do balkonových truhlíků k doplnění kvetoucích rostlin. Povíjnice v našem podnebí málokdy vykvete, ale samotné listy na dlouhých plazivých lodyhách jsou velmi atraktivním doplňkem k jiným kvetoucím letničkám.
Aby vám tato krásná rostlina udělala co nejvíce radosti a parády, sepsali jsme pro vás rady a tipy pro úspěšné pěstování.
Popis rostliny
Povíjnice batátová je tropická rostlina z čeledi svlačcovitých (Convolvulaceae). V našich podmínkách ji pěstujeme jako letničku nebo hrnkovou rostlinu. Má dlouhé lodyhy, které se mohou pnout po opoře či pěstovat jako plazivé na záhonku. Různé zdroje uvádějí, že stonky dorůstají do délky až 5 metrů. Je to pravda, ale platí to při ideálních podmínkách, které u nás povíjnice nemá. V našem podnebí snadno vypěstujete při dobré péči dvoumetrové převisy. Různobarevné střídavé listy jsou nejčastěji troj- či pětilaločné. Bílé, růžové až fialové zvonkovité květy se na (u nás pěstované) rostlině objevují zřídka a velmi se podobají našemu svlačci. Povíjnice vyrůstá z nepravidelných podzemních kořenových hlíz. Plodem povíjnice jsou kulovité tobolky. Celá rostlina při poranění roní bílý latex.
Hlízy – batáty jsou jedlé a říká se jim sladké brambory. Do Evropy se dostaly téměř o století dříve než brambor hlíznatý. Obě rostliny mají společný jen způsob pěstování. Vypěstovat je můžete v teplejších oblastech i u nás.
Jak povíjnici batátovou pěstovat
Rostlině prospívá umístění na slunečném stanovišti chráněném před prudkým poledním sluncem a větrem. Snese i polostinné místo.
Vysazujte ji do dobře propustného výživného substrátu s příměsí rašeliny, vhodná je zemina pro balkonové rostliny. Půdu udržujte stále vlhkou, neměla by vyschnout. Pozor i na přemokření, hlízy by mohly být napadeny hnilobou. Pravidelně přihnojujte jednou týdně hnojivem s nižším obsahem dusíku, listy budou lépe zbarvené. Tomuto požadavku vyhovuje hnojivo pro balkonové rostliny.
Na venkovní stanoviště ji přeneste až v druhé polovině května, kdy již nehrozí mrazíky, na které je povíjnice citlivá. Teploty okolo nuly zničí její nadzemní část.
Jak rostlinu množit
Povíjnici můžeme množit hlízami (batáty), řízkováním nebo si koupit již hotovou rostlinu v obchodě.
Množení hlízou – dva způsoby
- Začněte už v únoru nebo březnu. V obchodě koupenou batátovou hlízu nechte namočenou ve vodě 24 hodin. Pak ji položte na okenní parapet v teple a nechte naklíčit. Jakmile vyraší výhonek, zasaďte hlízu do země.
- Hlízu ponořte 1/3 do vody. Klíčky v očkách na slupce musí směřovat vzhůru. Za několik dní začnou z oček rašit výhonky, hlízu zasaďte do květináče se zemí. Postavte na světlé a teplé místo, nezapomeňte na zálivku.
Řízkování
Řízky, 5–10 cm dlouhé, odebírejte v létě a nechte je zakořenit ve vodě. Je to snadné a zakořeňují dobře.
S čím povíjnici kombinovat
Povíjnici to sluší v kombinaci s pelargoniemi, petuniemi, lobelkami i barevnou africkou kopřivou. Do truhlíku dávejte jen jednu rostlinu povíjnice a doplňte ji vzpřímenou kvetoucí letničkou. Batáty vytvoří dlouhé šlahouny s dekorativními listy.
Barvu listů si můžete vybrat, existují odrůdy s vínovým olistěním, světle i tmavě zelenými listy. Podle mých zkušeností odrůdy se zelenými listy rostou rychleji než tmavé.
Batáty v kuchyni
Batáty jsou v současnosti velmi populární, chutnají, snadno se upravují, obsahují vitamíny A, B, C, E. Hlízy mají až 70% obsah vody a také vyšší obsah sacharidů.
Připisují se jim některé zdravotní benefity: působí proti zácpě, snižují hladinu cukru v krvi, podporují imunitní systém, zlepšují stav pokožky a preventivně působí proti ateroskleróze.
Mají mnohostranné kuchyňské využití. Mohou se zapékat, vařit, smažit, přidávat do náplní sladkého pečiva nebo salátů. Receptů na přípravu slaných i sladkých pokrmů najdete na našich stránkách mnoho. Vyzkoušejte některé.
Diskuze k článku