Jak pěstovat majoránku ze semen
Jak pěstovat majoránku ze semen | rady a tipy. Pěstování bylinek je dávná tradice, jejíž kořeny sahají až do řecké a římské antiky. O klášterní zahrady se velkou měrou zasloužili benediktinští mniši. Při svém putování pomohli rozšířit řadu léčivých rostlin, původně domovem ve Středomoří. Ve středověku se do klášterních zahrad dostala například šalvěj, routa, tymián, rozmarýn a mnoho jiných bylinek. Postupem času se z chráněných zahrad dostaly bylinky i do venkovských zahrádek a zaujaly v nich důležité místo. Dnes jsou čerstvé bylinky vysoce ceněné nejen v kuchyni, ale i v léčitelství a kosmetice. Nejlepší a nejintenzivnější aroma mají rostliny čerstvě utržené, proto se pěstování bylinek stále více rozmáhá. V následujícím článku vám poradíme, jak pěstovat majoránku, začíná květen a je ten pravý čas na výsev.
Majoránka roste ve Středomoří jako víceletý polokeř. V chladnějších oblastech se pěstuje většinou jako jednoletka. Bylinku měli v oblibě již staří Řekové a Římané, přidávali ji do vína, kterému poté přisuzovali afrodiziakální účinky. Majoránka má čtyřhrannou lodyhu s aromatickými vejčitými a šedivě chlupatými lístky. Květy jsou bílé, růžové až nafialovělé, na rostlině se objevují od července do září. Bylinka obsahuje éterické oleje, třísloviny a hořčiny podporující trávení. Příbuzný druh je oregano, podobně voní a chutná, v kuchyni má stejné využití jako majoránka.
Majoránku snadno vypěstujete ze semen, je to levnější než nákup sazenic. Na záhon se vysévá v květnu, kdy je již půda dostatečně prohřátá. Potřebuje suché, slunné stanoviště s propustnou půdou. Stejné nároky na pěstování má i oregano. Semena majoránky (ve skutečnosti to jsou plody) jsou velmi jemná, proto je zasypáváme jen tenkou vrstvou zeminy. Řádky pro výsev by měly být ve vzdálenosti 20-25 cm od sebe. Mladé vzešlé rostlinky vysazujeme ve svazečcích asi po 3 ks 15 cm od sebe. Dobře zakořeněná majoránka snáší sucho. Dorůstá do výšky až 40 cm. S hnojením opatrně, přehnojené rostliny bujně rostou, ale nať je méně aromatická.
Nať majoránky se sklízí celé léto až do pozdního podzimu. Stříhají se konce větviček. Nať k sušení seřezávejte těsně před rozkvětem a usušte na tmavém a vzdušném místě. Při sklizni keřík neseřezávejte příliš hluboko, aby obrazil. Před příchodem mrazíků ji lze přesadit do květináče a pěstovat na okenním parapetu. Někdy se podaří rostlinu udržet do příštího roku.
Majoránka se hodí do polévek, k bramborovým a masitým pokrmům. Je neodmyslitelnou součástí českých zabijačkových pochoutek. Látky v ní obsažené podporují trávení a zlepšují stravitelnost těžkých jídel. Čaj z majoránky posiluje nervy, příznivě působí na žaludek, uvolňuje křeče a povzbuzuje chuť k jídlu. Bylinka se s oblibou používá v lidovém léčitelství. Těhotné ženy by majoránku měly užívat s opatrností.
Diskuze k článku