Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat jostu

04. Červenec 2022
Jak pěstovat jostu

Josta pěstování. Máte-li rádi angrešt a černý rybíz, můžete mít obě plodiny v jedné. Křížením angreštu a černého rybízu byla totiž vyšlechtěna mimořádně dobrá odrůda, nazvaná josta. Jedná se o velice užitečný netrnitý keř nebo stromek, který dává tmavé plody nápadně větší než černý rybíz a o něco jemnější chuti. Plody josty v sobě kombinují všechny přednosti angreštu a černého rybízu a zachovávají si jejich význam pro zdraví. Jsou bohaté na vitamín C, chutnají sladkokysele a jejich využití v kuchyni je rozmanité. Pěstovat jostu můžete snadno i na zahradě, povíme si jak na to.

1

Vysazování josty: Vysazovat nové sazenice josty můžeme podobně jako u jiných ovocných dřevin na jaře i na podzim. Podzimní čas je ovšem vhodnější v tom, že rostliny stačí do zámrzu zakořenit a na jaře pak nastoupit do bujného růstu. Pokud zakoupíte jostu v zahradnictví či školce, je dobré kořeny ponořit na jeden den do vody. Keře josty sázíme přibližně metr až metr a půl od sebe do běžné zahradní hlíny.

2

Josta a její množení: Množit jostu můžeme formou řízkování. Polodřevité až dřevité řízky je nejlépe odebírat na rozhraní léta a podzimu. Řízky umístíme volně do záhonu nejlépe hlinitopísčitého složení půdy a za několik týdnů zakoření. Ovšem i křížením průběžně po celou sezonu, nebo dělením starších rozrostlých keřů na začátku podzimu, lze spolehlivě jostu množit.

3

Pěstování josty: Josta je vděčný keř nebo stromek, který může pěstovat pro jeho nenáročnost i naprostý zahradnický začátečník. Vyžaduje podobnou péči jako jeho rodiče, tedy angrešt a černý rybíz. Rozdíl je v tom, že josta je mnohem odolnější a přizpůsobivější.

4

Jostu můžete pěstovat ve formě keře, nebo prostě vyřežete postranní větve, ponecháte jeden výhon a na něm necháte vytvořit korunku. U stromkového pěstování je však potřebná pevná opora v podobě dřevěného kůlu, který je třeba zapíchnout před vysazením sazenice josty, abychom neporušili kořenový systém.

5

Zkracování josty: Vzrostlou jostu je potřeba na jaře zkracovat, přičemž se nesmí vylamovat očka. Josta má i ve stromkové formě neuspořádaný vzrůst. Ořežeme jen nevhodně umístěné výhonky a v korunce necháme nejvíce šest hlavních větví.

Tipy

Na větrnějším stanovišti je vhodné pěstovat jostu v keřové formě, vyžaduje však podpěru.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat černý rybíz | rady
Jak pěstovat černý rybíz | rady
Jak pěstovat černý rybíz | rady. Černý rybíz přináší svěží letní ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Keř černého rybízu je schopen vyrůst až…
Jak pěstovat zlatý déšť | rady
Jak pěstovat zlatý déšť | rady
Zlatý déšť je zlidovělým, avšak nesprávným pojmenováním okrasného keře, jehož botanický název je latinsky Forsythia, česky zlatice. Na jaře je je…
anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
lilie nilská kalokvět
Jak pěstovat kalokvět | rady
Kalokvět – Agapanthus pochází z Jižní Afriky, kde je to velmi proměnlivý rod vytrvalých rostlin, s podobným vzhledem – krátký šupinatý zemní stonek, o…
kvetoucí levandule v zahradě
Jak pěstovat levandule
V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o pěstování levandulí. Levandule je krásná jako solitérní rostlina i vysazená na záhonu ve smíšené výsad…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.