Jak pěstovat bylinu rýmovník
Bylina rýmovník a její pěstování. Bylina rýmovník, nazývaná též jako mexický nebo řecký eukalypt, kubánské oregáno, moud nebo molice, poslouží jako aromatická bylina, která doma krásně voní, ale hlavně pomáhá při rýmě. Stačí k rýmovníku, respektive lístkům byliny rozdrobených v rukách, přivonět. A pomáhá i i astmatikům, při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Dokonce odstraňuje ledvinové a žlučové kameny. Rýmovník roste rychle, bylina je nenáročná na pěstování a ideální do interiéru.
Jak nakupovat rýmovník
Bylinu rýmovník pořídíte v dobrém zahradnictví. Peníze investované do nákupu léčivé byliny spolu s trochou péče se rozhodně vyplatí. Rýmovník miluje běžný zemní substrát, lehkou písčitou zeminu.
Pěstování rýmovníku
Rýmovník pěstujte celoročně v bytě na parapetu při dostatku světla. Rostlinu neumisťujte na přímé slunce, mohlo by rostlinu poškodit. V zimě rýmovníku dopřejte světlo a spíše sucho při teplotě 15 °C, omezte zálivku. Zkušenými pěstiteli je doporučováno rostlinku letnit venku. Dobře snáší občasný nedostatek vody, škodí mu ale časté přelívání. Zemina by neměla vyschnout. Bylinu zaštipujte do tvaru koule.
Nároky na hnojení a přesazování
Hnojte od jara do podzimu 1x až 2 x za měsíc. Pro hnojení rýmovníku použijte tyčinky na zelené nebo interiérové rostliny či kapalná hnojiva. Rostlinu přesazujte na jaře v březnu až dubnu. Mladé rostliny je dobré přesadit i dvakrát do roka. Vždy jen do o trochu většího květináče.
Množení rýmovníku
Množí se vrcholovými řízky, které pěkně a rychle koření i ve vodě.
Použití rýmovníku
Při rýmě je dobré vdechnout vůni z rozlámaných lístků v ruce. Odvar z 1 lístku rýmovníku na 200 ml vody se popíjí při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Výluh z rýmovníku lze použít na drobné ranky a spáleniny, urychluje hojení. Rýmovník navíc z místnosti, ve které je bylina pěstována, odhání svým aromatem (jako meduňka s mátou dohromady) hmyz, působí proti komárům, mouchám nebo molům.
Diskuze k článku