Jak pěstovat angrešt
Jak pěstovat angrešt | rady a tipy. Pěstování angreštu k nám dorazilo z Anglie nebo Francie, kde ho pěstovali již v 15. století. Pěstování angreštu není nikterak náročné a zvládne ho i méně zkušený zahradník. Ostatně angrešt je bobulovina, která přirozeně roste v mírných pásmech Evropy, Asie i Ameriky. Keře angreštů jsou samozřejmě pěstovány pro jejich velice chutné a osvěžující ovoce s mírně pikantní kyselinkou. Pochutnejte si na vlastním angreštu vypěstovaného na zahradě a plném vitaminu C.
Co je potřeba
- keříky angreštu (vhodná odrůda)
- dostatečný prostor na zahradě
- obyčejný rýč
- kompost
Keřík angreštu zasaďte na světlé místo, ale vyhněte se takovému stanovišti, na kterém hrozí celodenní úpal.
Keř angreštu pěstujte v živné, dostatečně humózní půdě a dopřejte mu také dostatečnou zálivku.
Angrešt vysazujte na jaře anebo na podzim. Při sázení keře do jámy vložte nasekanou trávu a kompost. Keříky angreštu vyvazujte ke kůlu, aby je vítr nepřevrátil. Pro lepší úrodu angreštu i větší stabilitu keřů, zasaďte na zahradu těchto keřů hned několik. Angrešt můžete pěstovat na střídačku spolu s keři rybízu. Pro větší úrodu pod keř angreštu zasaďte kopřivy, po sklizni je jednoduše pokoste.
Každý rok na jaře keř angreštu zbavte starých výhonů. Na keři nechte pouze mladé výhony. Toto ořezání provádějte každý rok v únoru.
Angrešt hnojte každý rok v době vegetace jednou měsíčně tekutým hnojivem a kompostem.
Angrešt preventivně chraňte před hnědým americkým padlí postřikem Bioton.
Sklizeň plodů angreštu provádějte v červenci. Angrešt je nízkokalorický, obsahuje také vysoké množství vitaminu C.
Na podzim pod angreštem sesbírejte padlé větvičky, listí a mulčujte kompostem. Před příchozí zimou okolí kořenů angreštu chraňte drcenými větvemi.
Tipy
Původní odrůda angreštu je se zelenými plody, pěstovat ale můžete i další kultivary s plody bílými, žlutými nebo červenými. Angrešt lze kompotovat, zpracovávat na džem i mošt, aniž by ztrácel prospěšné vlastnosti. Z usušených lístků angreštu lze spařením připravit výborný čaj.
Diskuze k článku