Jak pečovat o oblečení z mohéru
Jak pečovat o oblečení z mohéru | rady a tipy. V posledních letech je oblečení z přírodních materiálů velice oblíbené. Zatímco třeba len nebo hedvábí se udržují v čistotě relativně snadno, pro mohér, vlnu, kašmír a další vlákna to tak úplně neplatí. Jak se o svetry, čepice a šály z mohéru starat, abychom z nich měli co nejdéle radost?
Co je potřeba
mohér, prací gel pro vlnu, vlažná voda, sušák na prádlo
Nejprve si řekněme, jakými vlastnostmi se mohér vyznačuje. Struktura mohérového vlákna je v mnohém podobná vlněnému vláknu, ale je příjemnější na nošení, protože tolik nekouše. Sice se také při praní sráží, ale ne tolik, a to samé porovnání platí i v případě, že posuzujeme nežádoucí zplstnatění pleteniny.
V každém případě bychom oblečení a oděvní doplňky, kde se vyskytuje mohérové vlákno, měli prát velice šetrně, nejlépe v ruce, a to ve vlažné vodě. Rozhodně není dobré špinavá místa drhnout, protože by to mohlo vést k tvorbě žmolků nebo ke zplstnatění povrchu.
Vybírejte takové prací prostředky, které jsou určeny speciálně na vlnu a jemné tkaniny. Pokud není oblečení vyloženě špinavé, ale pouze zaprášené nebo lehce propocené, stačí pouze symbolické množství gelu. Prášek na praní raději nepoužívejte, hůř se rozpouští. Někdo má dobré zkušenosti i s kapkou šamponu na vlasy, který nechá nejprve ve vodě napěnit, a pak tam teprve oblečení z mohéru vloží.
Praní se doporučuje v ruce, a to jemným mnutím. Rozhodně se vyvarujte toho, abyste střídali teplotu prací lázně. Právě přechody mezi teplou vodou při praní a studenou při máchání vede k porušení struktury vlákna, což se projeví zplstnatěním a zacucháním povrchu.
Ždímání kroucením se rovněž nedoporučuje. Máte-li z tohoto přírodního materiálu třeba svetr, je lepší z něj vodu po vyprání pouze šetrně vymačkat. A to tak, že pod svetr i na něj dáme ručník, který přebytečnou vodu vsákne. To samé platí i pro menší kusy oblečení, jako jsou třeba zimní doplňky.
Sušení je vhodné ve vodorovné poloze na sušáku. Pokud byste mohérovou vestu nebo svetřík dali na šňůru, vlastní vahou by se oblečení prověsilo. Pěkně ho na sušáku vytvarujte a podložte dalším suchým ručníkem, aby se na něj nic neotisklo. Teprve když je mohérový rolák z poloviny suchý, ručník odstraňte, aby se ke svetříku dostal z obou stran vzduch. Na sušení v sušičce raději zapomeňte, mohlo by to vašemu oděvu ublížit.
Podaří-li se vám vytvarovat oblečení při sušení dobře, žehlení není nutné. Ostatně, výrobci ho ani nedoporučují.
Tipy
Nesušte oblečené z mohéru zavěšené na šňůře, vyvěsí se.
Používejte prací prostředky, které jsou primárně určeny k údržbě mohérového vlákna.
Diskuze k článku