Co je potřeba

pouzdro na kontaktní čočky
roztok na kontaktní čočky

1

Předpokladem pro správnou péči o kontaktní čočky je důsledná hygiena rukou. Před každou manipulací s kontaktními čočkami si ruce řádně opláchneme a osušíme. K osušení nepoužíváme ručníky, které zanechávají na rukách vlákna. Komplikovala by nám nasazování kontaktních čoček.

2

Při vyjmutí kontaktní čočky z oka provedeme mechanické čištění. Odstraníme tedy viditelné nečistoty - mohou to být řasy, které spadly na kontaktní čočku, nebo drobné nečistoty na povrchu, které se ke kontaktní čočce přilepily, pokud nám upadla třeba na připravené zrcátko. Mechanické čištění opatrně provádíme bříškem palce. Dbáme na to, abychom kontaktní čočky neroztrhli. Pro snížení tření užijeme roztok na kontaktní čočky. Ten zakoupíme v lékárně nebo v optice.

3

Připravíme si pouzdro na kontaktní čočky. Pouzdro má dvě komory - obvykle označené L a R - z angličtiny left (levá) a right (pravá). To nám slouží pro rozeznání, na které oko kontaktní čočka patří, pokud máme na každém oku rozdílné dioptrie. Do každé komory nalijeme roztok na kontaktní čočky. Roztok obsahuje látky, které kontaktní čočky dezinfikují a zbavují je původců infekcí jako jsou bakterie, viry či plísně. Proto každé ráno po nasazení čoček roztok vylijeme a večer použijeme nový.

4

Aplikace kontaktní čočky na oko je pro "začátečníka" poměrně náročná záležitost, která vyžaduje především trpělivost. Mnohdy tento proces trvá i desítky minut, než se nasazení kontaktní čočky na oko podaří. Při manipulaci může dojít k poškození, je nutná opatrnost. Čočku vyjmeme z pouzdra a nasadíme si ji na bříško našeho ukazováčku tak, aby vytvořila tvar misky, jejíž dno se dotýká našeho prstu.

5

Při aplikaci kontaktní čočky na oko sedíme u čistého stolu a před zrcátkem. Nyní je zapotřebí rozevřít víčka tak, aby kontaktní čočce nebránila v aplikaci. Já používám tři prsty ruky s čočkou ke stažení dolního víčka a prsty druhé ruky zvednu horní víčko.

6

Kontaktní čočku jemně přichytíme na oko. To byl pro mě velký problém do té doby, než mi kdosi poradil, že je lepší se na přibližující prst s čočkou nedívat a oko zvednou tak, jako byste chtěli "protočit panenky". Čočku nasadíme na bělmo, které je méně citlivější, a čočku posuneme směrem nahoru. Zavřeme víčka a ze zavřenými víčky provedem pár krouživých pohybů oka, což pomůže kontaktní čočce se usadit přesně tam, kde má.

Varování

Používáme roztok, který nám doporučí v lékárně nebo v optice

Kontaktní čočky nikdy neoplachujeme ve vodě, vždy užíváme roztok na kontaktní čočky

Kontaktní čočky musí být v pouzdře zcela v roztoku namočené. Část kontaktní čočky, která není v roztoku, se nám vysuší - a čočku znehodnotí.

Kontaktní čočky nenosíme déle, než jaká je stanovená jejich životnost. Jinak se vystavujeme nebezpečí poškození zraku.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.727275
Average: 4.7 (11 votes)